Adam Glapiński

i

Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Adam Glapiński

Raty kredytu

Kiedy obniżki stóp procentowych? Prezes NBP stawia sprawę jasno

2023-02-20 20:12

Jest jeszcze za wcześnie na obniżki stóp procentowych - powiedział w poniedziałek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu. Dodał, że pod koniec tego roku inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego.

Kiedy obniżka stóp procentowych?

Szef NBP powiedział, że inflacja na świecie wchodzi już w trend spadkowy, ale - jak zaznaczył - "dopiero w 2025 roku zejdziemy do poziomu dobrego". Przypomniał, że inflacja światowa w 2020 roku wynosiła 3 proc., natomiast w 2022 roku była trzy razy wyższa. Podkreślił też, że wszystkie banki centralne podjęły dobre działania, ale ich efekty będą rozłożone w czasie. "Najbliższa przyszłość to dalsze aplikowanie tej bolesnej kuracji" - wskazał, zaznaczając, że obecnie jest jeszcze za wcześnie na obniżki stóp procentowych.

"Chciałbym głęboko, żeby to był koniec tego roku, ale zaczniemy to robić we właściwym momencie, jak uznamy, że to jest racjonalne" - powiedział prezes banku centralnego. Glapiński dodał, że pod koniec tego roku inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na początku lutego stwierdził, że oczekuje, że w grudniu inflacja może wynieść 6 proc. Jak dodał, projekcje NBP pokazują, że w ostatnim kwartale br. inflacja będzie w okolicach 8 proc. W styczniu GUS poinformował, że inflacja w grudniu 2022 r. wyniosła rdr 16,6 proc. Miesiąc wcześniej było to 17,5 proc. 

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze