Kiedy w Polsce zostanie wprowadzony system kaucyjny? UE ponagla rząd

i

Autor: Pixabay/ Hans Kiedy w Polsce zostanie wprowadzony system kaucyjny? UE ponagla rząd

Kiedy w Polsce zostanie wprowadzony system kaucyjny? UE ponagla rząd

2021-04-26 14:19

System kaucyjny w Polsce niedługo może stać się rzeczywistością. Na początku marca, system kaucyjny zapowiadał wiceminister klimatu i środowiska. Wymianie miałyby podlegać butelki szklane i plastikowe. Unia ponagla tę decyzję. Kiedy więc w Polsce będziemy mogli wymienić butelkę na pieniądze?

Pod względem recyklingu odpadów Polska pozostaje w tyle za państwami unijnymi. Być może niedługo się to zmieni. W Polsce ma obowiązywać system kaucyjny za butelki plastikowe oraz szklane. System nazywany też depozytowym, polegać będzie na tym, że podczas sprzedaży produktu w butelce, pobierana będzie opłata za opakowanie, która zostanie oddana, kiedy konsument zwróci butelkę. Według wstępnych założeń kaucja ma objąć wszystkie szklane butelki o pojemności do 1,5 litra, a także butelki plastikowe do 3 litrów pojemności. Poza opłatą kaucyjną planowane jest także Rozszerzenie Odpowiedzialności Producenta. Głównym założeniem tego rozwiązania ma być przeniesienie opłaty za gospodarowanie odpadami i recykling na producenta, który wprowadza na rynek opakowanie, które powinno być poddane procesowi odzysku. 

ZOBACZ: To niemal pewne! Będą kaucje za plastikowe i szklane butelki. Czy napoje znów będą droższe?

Unia pospiesza rząd. Kiedy system kaucyjny w Polsce?

Jak podawał niedawno PAP, w raporcie ośrodka badawczego Eunomia Research & Consulting wskazano, że zgodnie z unijną dyrektywą plastikową (Single Use Plastics), do 2025 roku państwa członkowskie muszą osiągnąć określone poziomy selektywnej zbiórki opakowań plastikowych po napojach - odpowiednio 77 proc. w 2025 roku i 90 proc. w ciągu kolejnych dwóch lat. Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, do 2030 r. poddawanych recyklingowi ma być już 60 proc. odpadów komunalnych, a do 2035 r. - 65 proc. ilość składowanych śmieci ma zostać zmniejszona do 10 proc. do 2035 r. 

Kiedy system depozytowy mógłby obowiązywać w Polsce? Data wprowadzenia kaucji za plastikowe butelki nie jest jeszcze znana - wcześniej wskazywano na 1 stycznia 2022, plany wdrożenia mogły jednak ulec przyspieszeniu.

SPRAWDŹ: Kaucja na plastikowe butelki i puszki już niedługo. Gdzie będziemy zanosić śmieci?

Sonda
Czy uważasz, że system kaucyjny w Polsce to dobry pomysł?
Najnowsze