plastikowe butelki

i

Autor: pxhere

To niemal pewne! Będą kaucje za plastikowe i szklane butelki. Czy napoje znów będą droższe?

2021-04-03 10:18

Wszystko wskazuje na to, że system kaucyjny w Polsce stanie się rzeczywistością. Na początku marca, system kaucyjny zapowiadał wiceminister klimatu i środowiska. Teraz temat ten został poruszony podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, zorganizowanego przez Forum Miast Polskich. Wymianie miałyby podlegać butelki szklane i plastikowe. Czy to oznacza, że napoje w tych butelkach znów będą droższe?

Pod względem recyklingu odpadów Polska pozostaje w tyle za państwami unijnymi. Być może niedługo się to zmieni. W Polsce ma obowiązywać system kaucyjny za butelki plastikowe oraz szklane. System kaucyjny ma być dopełnieniem podatku od plastiku, czyli nałożonej na producentów opłaty za niepoddane recyklingowi opakowania, który obowiązuje od początku 2021 roku. System ma działać podobnie do tego, jak ten związany z butelkami po piwie. Różnica polegać będzie jednak na tym, że w przypadku butelek plastikowych i szklanych nie będziemy potrzebowali paragonu. 

Jestem entuzjastą systemu kaucyjnego, a badania pokazują, że wielu Polaków również. Pozostaje tylko pytanie, w jakiej formule zostanie on wprowadzony – mówił w marcu wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Jak donosi portal wirtualnemedia.pl, o planach wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce mówiono podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, zorganizowanego przez Forum Miast Polskich. Podczas wydarzenia przedstawiono szczegółowe założenia projektu. 

ZOBACZ: Wielki kryzys na rynku pracy. Koniec z zatrudnianiem pracowników! Będą ostre cięcia płac

System kaucyjny w Polsce

System kaucyjny, nazywany też depozytowym, polegać będzie na tym, że podczas sprzedaży produktu w butelce, pobierana będzie opłata za opakowanie, która zostanie oddana, kiedy butelka zostanie zwrócona. Według wstępnych założeń kaucja ma objąć wszystkie szklane butelki o pojemności do 1,5 litra, a także butelki plastikowe do 3 litrów pojemności. Poza opłatą kaucyjną planowane jest także Rozszerzenie Odpowiedzialności Producenta. Głównym założeniem tego rozwiązania ma być przeniesienie opłaty za gospodarowanie odpadami i recykling na producenta, który wprowadza na rynek opakowanie, które powinno być poddane procesowi odzysku. Czy zapowiadane zmiany oznaczają, że konsumenci muszą liczyć się z podwyżką opłat za, i tak już drogie, napoje? Niestety, wszystko wskazuje na to, że napoje w szklanych i plastikowych butelkach będą jeszcze droższe. Warto zaznaczyć, że przedstawione założenia nie obejmują opakowań aluminiowych. Ceny napojów w puszkach pozostaną więc bez zmian. 

Objęcie plastikowych opakowań systemem kaucyjnym nie jest pomysłem nowatorskim. Już w 2011 r. wprowadzenie kaucji za butelki PET postulował Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Tego typu rozwiązania przyjęły się chociażby w takich krajach, jak Niemcy czy Dania, gdzie klienci sieci Netto mogą zwrócić niepotrzebne opakowania w specjalnych automatach, które znajdują się przy wejściu do sklepu. Należna do wypłaty kwota jest odliczana od ceny zakupów przy kasie.

SPRAWDŹ: Wielki kryzys na rynku pracy. Koniec z zatrudnianiem pracowników! Będą ostre cięcia płac

Sonda
Czy uważasz, że system kaucyjny w Polsce to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze