Aleksander Gowor

i

Autor: Kirill Kudryavtsev/AFP/EAST NEWS Aleksander Gowor

Kim jest oligarcha, który otworzył rosyjski McDonald's? To związany z Kremlem przedsiębiorca

2022-06-13 17:21

W Moskwie i obwodzie moskiewskim rozpoczęły w niedzielę działalność lokale krajowej sieci fastfoodów utworzone na bazie sieci restauracji McDonald's. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę McDonald's w maju opuścił Rosję, gdzie działał przez ponad 30 lat. Właścicielem nowych sieci jest oligarcha związany z Kremlem - Aleksander Gowor.

Rosyjski McDonald's

Bary szybkiej obsługi nazywają się "Smacznie - i kropka" (ros. "Wkusno - i toczka"). W menu są frytki, burgery i napoje gazowane. Opakowania są bardzo podobne do poprzednich, tyle że bez charakterystycznych kolorów i loga McDonald's. Asortyment może się zmienić z powodu wycofywania się zagranicznych dostawców z rynku rosyjskiego. Na razie firma korzysta z zapasów coca-coli, ale będzie szukać zamiennika.

W Moskwie bar otworzono na Placu Puszkina, w pomieszczeniach, gdzie działał pierwszy uruchomiony w Rosji lokal McDonald's. Na ulicy zgromadził się tłum, jednak kolejka przesuwa się szybko. "Wzdłuż kolejki stoją pracownicy i rozdają baloniki. Wokół - samochody policyjne, a otwarcie ochraniają funkcjonariusze dwóch specjalnych pułków policji, które wcześniej rozpędzały demonstracje" - relacjonuje niezależna "Nowaja Gazieta", której redakcja działa teraz poza Rosją. 

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Aleksander Gowor, nowy właściciel sieci “Smacznie i kropka” to rosyjski oligarcha związany z Kremlem. McDonalds prowadził w Rosji 850 restauracji szybkiej obsługi. Większość z nich należała do McDonalds. Infrastrukturę giganta przejął Gowor. Dotychczas jego spółka Guide LLC prowadziła 25 restauracji „złote łuki” na Syberii – w Nowosybirsku, Berdsku, Tomsku, Kemerowie, Nowokuźniecku, Barnaułu i Krasnojarsku. Gowor, zgodnie z umową, nie będzie mógł korzystać ani z nazwy, ani z symboliki McDonalds. „Przejęty” personel restauracji ma mieć gwarantowaną pracę przez co najmniej dwa lata. Nowy właściciel sieci przejął również dotychczasowe zobowiązania McDonalds wobec m.in. dostawców.

"Rzeczpospolita" przypomniała, że 62-letni biznesmen do 2007 r. był współwłaścicielem firmy węglowej, w której udziały sprzedał by założyć nową spółkę Sibenergougol, która dysponowała rezerwami ponad 55 mln ton węgla. Całość wydobycia trafia na eksport, a zyski inwestowane są m.in. w port w Kaliningradzie. Gowor w portfolio ma także spożywczą spółkę A-Mega-Holding oraz kupił kamieniołomy na Syberii. Od 2009 r. buduje holding budowlany i jest właścicielem rafinerii ropy.

Sonda
Lubisz jedzenie w McDonald's?
Najnowsze