Rafał Brzoska

i

Autor: Łukasz Gągulski/SE Rafał Brzoska

Kim jest Rafał Brzoska? Jaki ma majątek prezes inPost? [ZDJĘCIA]

2021-10-04 17:31

Właściciel InPostu i jeden z najbogatszych Polaków znów znalazł się w centrum medialnej burzy. Biznesmena prześwietlono w ramach międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego "Pandora Papers". To nie pierwszy raz kiedy o biznesmenie jest głośno. Ostatnim razem trafił na czołówki mediów, gdy InPost zadebiutował na holenderskiej giełdzie. Kim jest "polski Steve Jobs" i jaka była jego droga na listę najbogatszych Polaków.

Brzoska zaczynał od składania komputerów, aby następnie zająć się roznoszeniem ulotek. Kariera nabrała rozpędu, gdy zainwestował wszystkie oszczędności we własną działalność. Brzoska wszedł na rynek usług pocztowych. Jego nowa spółka w niedługim czasie została gigantem polskiego rynku e-commerce.

Strzałem w dziesiątkę okazało się dla InPostu uruchomienie tzw. paczkomatów. Urządzenia umożliwiające samodzielne odbieranie i nadawanie przesyłek przez całą dobę powoli zaczęły pojawiać się w całym kraju. Rozwiązanie spodobało się użytkownikom paczkomatów - bez kolejki, bez konieczności czekania na kuriera lub listonosza.

ZOBACZ: Najwięksi podatnicy w Polsce. Te firmy dorzuciły najwięcej do budżetu [GALERIA]

EKG 2021. Polski miliarder Rafał Brzoska: pieniądze nie są najważniejsze

Epidemia koronawirusa stała się nowym motorem napędowym dla rynku e-commerce. InPost rósł w siłę nawet w dobie pandemii. Spółka Brzóski wystartowała z nowymi usługami. Klienci zyskali możliwość bezdotykowego odbioru przesyłek za pośrednictwem aplikacji i dostaw w weekendy. InPost ma sieć ponad 10 tys. paczkomatów w Polsce i współpracuje m.in. z Allegro. Na koniec 2020 r. grupa miała łącznie 12 254 paczkomaty.

SPRAWDŹ: PIT-0 dla emerytów: Jak skorzystać?

Sonda
Korzystasz z paczkomatów lub innych automatów pocztowych?

Grupa zamierza kontynuować rozwój w Wielkiej Brytanii oraz rozważa ekspansję we Francji, Hiszpanii i we Włoszech. W Wielkiej Brytanii InPost ma 1134 paczkomaty, a we Włoszech 350 paczkomatów. Przychody InPostu po trzech kwartałach 2020 r. wzrosły do 1,67 mld zł z 832,5 mln zł rok wcześniej.

Na początku roku majątek biznesmena Forbes wyceniał na 5,07 mld zł.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze