scotch & sodas

i

Autor: Shutterstock scotch & sodas

Upadłość firm

Kolejna znana marka odzieżowa upada! Tym razem to holenderski gigant

2023-03-24 9:30

Holenderska marka odzieżowa Scotch & Soda złożyła wniosek o upadłość. Powodem takiej decyzji są poważne problemy z przepływem środków pieniężnych - informuje właściciel marki fundusz Sun Capital.

Marka Scotch&Soda z wnioskiem o upadłość

Marka Scotch&Soda została założona w Amsterdamie w 1980 roku. Zaczynała od produkcji i sprzedaży odzieży męskiej. Po przejęciu przez fundusz Sun Capital marka rozpoczęła międzynarodową ekspansję. W ostatnich latach wyniki nie były jednak zadowalające. 

"Ograniczenia związane z Covid mocno uderzyły w sieć, a kryzys inflacyjny pogłębił jej problemy. Sun Capital musiał wspomóc Scotch & Soda kwotą 55 mln euro w zeszłym roku finansowym, aby utrzymać sieć na powierzchni" - poinformowała holenderska gazeta "FD" cytowana przez portal DlaHandlu.

Inwestor próbował kilkukrotnie sprzedać sieć sklepów

Holenderskie media informowały o bezskutecznych staraniach sprzedaży sieci przez inwestora. Jak donosi "FD"  już w 2013 i 2018 roku fundusz przymierzał się do wycofania ze swojej inwestycji. Niestety te działania również okazywały się bezskuteczne.

Scotch&Soda ma 230 sklepów na całym świecie. Większość z nich nie jest zagrożonych bankructwem. "Wyznaczono syndyka dla holenderskiego oddziału, który zapowiedział, że pilne są również starania o znalezienie kupca na niebankrutujące placówki, ponieważ sklepy zagraniczne potrzebują holenderskiego oddziału, aby móc prawidłowo działać" - przytacza portal DlaHandlu podkreślając, że wciąż potrzebny jest zastrzyk finansowy.

Na ten moment 32 sklepy w Niderlandach pozostaną otwarte. W Polsce odzież Scotch & Soda można kupić za pośrednictwem e-sklepu sieci oraz platform marketplace.

Sonda
Czy upadłość konsumencka to dobre rozwiązanie?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze