kran woda

i

Autor: Pixabay

Ceny wody

Kolejne podwyżki dla mieszkańców! Tym razem chodzi o ceny wody. Ile zdrożeje?

2023-02-10 11:49

Warszawiacy są w głębokim szoku! Nie dość, że zmagali się z podwyżkami cen ciepła, to teraz przyszedł czas na rosnące ceny wody! Mieszkańcy stolicy dostali listy z informacją o nowych stawkach. Jak podaje Business Insider, do końca stycznia 2023 r. do regulatora wpłynęło sumie ponad 800 wniosków w sprawie nowych taryf za wodę i ścieki.

Kolejna opłata rośnie. Tym razem podwyżki dotyczą cen wody

Stołeczne wodociągi podniosły stawki do 4,29 zł za m sześc. dostarczonej wody i do 6,59 zł za m sześc. odprowadzonych ścieków — łączna cena sięga 10,88 zł/m sześc. Oznacza to podwyżkę świadczonych przez MPWiK usług o 10,5 proc. Spółka wyliczyła, że dla przeciętnej czteroosobowej rodziny podwyżka sięgnie 177 zł rocznie. Opłaty wzrosną zatem w następujący sposób:

  • dla rodziny dwuosobowej o około 7,40 zł miesięcznie
  • dla rodziny trzyosobowej o około 11,09 zł miesięcznie
  • dla rodziny czteroosobowej o około 14,79 zł miesięcznie

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie tłumaczy, że podwyżka była konieczna "z uwagi na niespotykany od dekad wzrost cen, szczególnie energii, paliw, usług, materiałów, zwiększające się obciążenia płacowe, a co za tym idzie, wzrost ponoszonych kosztów stałych, a także kosztów utrzymania i rozwoju sieci". Dodaje, że dzięki temu możliwe będzie utrzymanie niezbędnego poziomu inwestycji w infrastrukturę, która każdego roku wymaga wielomilionowych nakładów na modernizację i rozbudowę.

"W ciągu ostatnich 15 lat spółka wydała na rozwój infrastruktury niemal 9 mld zł, większość pochodziła ze środków własnych spółki, czyli z opłat za wodę i ścieki, a około 36 proc. to środki unijne" — wyjaśnia stołeczne MPWiK. Stawki w kolejnych latach będą jeszcze wyższe. Zgodnie z zatwierdzoną taryfą, ceny świadczonych przez MPWiK usług wzrosną w 2024 r. o 5,3 proc., a w 2025 r. o kolejne 4,5 proc.

Sonda
Czy regularnie opłacasz swoje rachunki?
Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze