Kolejne zwolnienia w Orlenie! Ujawniono nazwiska

i

Autor: Shutterstock

100 osób straciło pracę

Kolejne zwolnienia w Orlenie! Ujawniono nowe nazwiska

Z nieoficjalnych informacji portalu money.pl wynika, że w Grupie Orlen w okresie czerwiec-lipiec zwolniono około 100 osób. Wśród zwolnionych są osoby, które wcześniej zajmowały m.in. stanowiska dyrektorskie. Niektóre z nich wzbudziły kontrowersje w mediach już w momencie objęcia swoich stanowisk.

Zwolnienia w Grupie Orlen: około 100 osób straciło pracę w czerwcu i lipcu

Zwolnienia te są częścią szerszych zmian kadrowych w Grupie Orlen, które trwają od czasu objęcia fotela prezesa przez Ireneusza Fąfarę w kwietniu 2024 roku. Według money.pl, łącznie pracę w Grupie Orlen od tego czasu straciło już około 550 osób.

Oficjalnie Grupa Orlen nie podaje przyczyn zwolnień. Nieoficjalnie mówi się jednak, że mogą one mieć związek z chęcią "odpolitycznienia" firmy" i zerwania z nominacjami z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Portal money.pl dotarł do nieoficjalnych informacji o tożsamości pięciu osób, które w ostatnim czasie straciły pracę w Grupie Orlen.

Zwolnienia te budzą mieszane uczucia. Niektórzy uważają, że są one konieczne do poprawy efektywności firmy, inni zaś krytykują je jako działanie motywowane politycznie.

Syn europosłanki PiS zwolniony z PGNiG

Kewin Klotzek, syn europosłanki PiS Angeliki Możdżanowskiej, został zwolniony z PGNiG. Temat stał się głośny po wyborach, kiedy Wirtualna Polska poinformowała, że Klotzek otrzymał dobrze płatną posadę w PGNiG, które było wtedy częścią Orlenu. Mimo że PGNiG zaprzeczało tym doniesieniom, ustalono, że Klotzek miał firmowy adres e-mail w domenie pgnig.pl oraz służbowy telefon.

Klotzek wcześniej pracował w PGNiG jako specjalista ds. strategii, a po wyborach miał objąć stanowisko dyrektora w Biurze Analiz i Procesów Strategicznych Obszaru Paliw Gazowych. Jego powołanie na to stanowisko miało miejsce, gdy prezesem PGNiG była Iwona Waksmundzka-Olejniczak, nominowana w kwietniu 2022 roku.

Od gabinetu Jadwigi Emilewicz do Orlenu

Robert Nowicki, były prezes spółki Orlen Neptun, odpowiedzialnej za farmy wiatrowe na Bałtyku, zakończył współpracę z Orlenem. Nowicki zasłynął bliską współpracą z byłą minister rządu PiS, Jadwigą Emilewicz. Jego kariera nabrała tempa po dojściu PiS do władzy, gdy został ekspertem w Ministerstwie Rozwoju. Później awansował na wiceszefa departamentu innowacji oraz działał w Porozumieniu Jarosława Gowina, gdzie Emilewicz była wiceszefową.

W 2018 roku Nowicki został szefem gabinetu politycznego Emilewicz, pełniąc tę funkcję w resorcie przedsiębiorczości i technologii, a następnie w Ministerstwie Rozwoju. W 2019 roku awansował na wiceministra rozwoju, a w 2020 roku wraz z Emilewicz objął kierownictwo poznańskich struktur Porozumienia.

Po odejściu Emilewicz z rządu i Porozumienia, Nowicki również zakończył współpracę, chociaż w 2021 roku pracował krótko w radzie nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego.

W 2023 roku, po powrocie Emilewicz do rządu jako sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Nowicki został prezesem Orlen Neptun. Przepracował tam kilkanaście miesięcy, aż do ostatnich zmian kadrowych.

Syn "księgowej Rydzyka" pożegnał się z PGNiG

Leszek Mańk, pełniący funkcję prezesa PGNiG BioEvolution, musiał pożegnać się ze stanowiskiem. Spółka zajmuje się poszukiwaniem, pozyskiwaniem i budową projektów biogazowych oraz biometanowych, a także rozwijaniem technologii w tym zakresie i produkcją oraz obrotem biogazem.

PGNiG BioEvolution powstało w 2021 roku jako współpraca pomiędzy Orlen Południe i PGNiG, a formalną zgodę na jej utworzenie wydał UOKiK w 2022 roku. Już wtedy Leszek Mańk był jej prezesem.

Mańk jest synem Lidii Kochanowicz-Mańk, znanej jako "księgowa o. Rydzyka", która zasiada we władzach fundacji Lux Veritatis powiązanej z ojcem Rydzykiem. Jak ujawnił Onet, Kochanowicz-Mańk odwiedziła Daniela Obajtka w Orlenie 49 razy w ciągu czterech lat (2019-2023).

Czystka w Orlenie: PiS-owscy nominaci odchodzą

W ramach ostatnich zmian kadrowych w Orlenie, swoje stanowisko stracił Andrzej Pomarański, ekspert działu PR w Lotosie, który jest partnerem życiowym Agnieszki Kamińskiej, byłej prezeski Polskiego Radia. Pomarański dołączył do Lotosu w grudniu 2021 roku, kiedy to Anna Czabańska, wicedyrektorka biura programowego Polskiego Radia, była członkinią rady nadzorczej Lotos Paliwa. Pomarański był wcześniej wiceprezesem Mazowieckiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz wykładowcą na SWPS.

Również Liliana Wiadrowska, związana z Konfederacją i pracująca do niedawna w Orlen Neptun, pożegnała się z firmą. Wiadrowska startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach samorządowych, jednak bez sukcesu. W przeszłości była dziennikarką w Radiu Wnet i prowadzi profile w mediach społecznościowych pod nazwą "Polka na Bałkanach".

QUIZ PRL. Gwara w Polsce Ludowej. Wiesz, co znaczą te słowa?

Pytanie 1 z 15
Co oznaczał zwrot „być dzianym”? (na foto pani z kolektury Totka)
QUIZ PRL. Gwara w Polsce Ludowej. Czy wiesz co znaczą te słowa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze