Piekarnia z tradycjami
Popularna na Dolnym Śląsku tradycyjna Piekarnia Machela zaczęła swoją działalność w 2000 roku, kiedy Lech Machela przejął bankrutującą piekarnię w Kłodzku. W 2010 roku spółka prawa handlowego PPC Machela Sp. z o. o. przejęła całkowicie Piekarnię Bagietka. Kilka lat później powstały kolejne placówki i franczyzy piekarni, a w 2020 roku Machela przejęła kolejne mniejsze piekarnie i stała się większą firmą piekarsko-cukierniczą w tej części kraju. Obecnie spółka ma 17 sklepów własnych i zatrudnia 300 osób. Na stronie internetowej firmy można przeczytać, że “od początku swojego istnienia stawia na rzemiosło, innowacyjność oraz wartości rodzinne”, a produkty piekarni wyróżnia świeżość i tradycyjne receptury. Firma Machela oferowała swoim klientom nie tylko tradycyjne wypieki, ale też przekąski na tzw. słodki stół na wesele i torty okolicznościowe.
Sąd ogłasza upadłość słynnej piekarni
Od pewnego czasu piekarnia miała kłopoty finansowe. W sprawozdaniu firmy za 2022 rok podano, że przyczyną opóźnień w regulowaniu płatności był m.in. wzrost kosztów mediów i podstawowych surowców. Zarząd przeprowadził przyspieszone postępowanie restrukturyzacyjne, a 22 maja 2022 roku zostało otwarte postępowanie układowe w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu. Ostatecznie sąd 3 września 2024 r. wydał postępowanie, na mocy którego ogłoszono upadłość zakładu. Jak wyjaśnia Patrycja Wieja, Marketing Manager Grupy Machela, firma składa się z kilku spółek, a upadłość dotyczy jednej z nich. W związku z wyrokiem sądu firma nie planuje żadnych zwolnień.
To kolejne bankructwo znanej piekarni. W czerwcu informowaliśmy o upadłości Piekarni Paryskiej popularnej w Gdańsku i Gdyni, która zakończyła działalność po 17 latach obecności na rynku.
Polecany artykuł: