Palenie papierosów

i

Autor: getty images Palenie obniża stężenie enzymu syntetyzowanego przez wątrobę, który odpowiada za wzrost cząsteczek „dobrego” cholesterolu HDL. Badania dowiodły, że rzucenie palenia zwiększa stężenie HDL.

Kolejny lockdown. Czy na ulicy można palić papierosy? Co z jedzeniem i piciem?

2020-10-23 11:49

Od jutra w Polsce wchodzą nowe obostrzenia. Ze względu na ogromną liczbę zachorowań na Covid-19, cały kraj od jutra znajdzie się w czerwonej strefie. Restauracje i puby będą zamknięte, jedzenie można zamówić jedynie na wynos. Czy to oznacza, że na ulicy możemy bez problemu zjeść i się napić? Czy palacze mogą zapalić papierosa? Sprawdź zasady.

Od jutra cała Polska znajduje się w czerwonej strefie. Oznacza to, że na terenie kraju będą panowały kolejne ograniczenia. Rząd właśnie ogłosił, że stacjonarne restauracje i puby będą zamknięte. Mogą one świadczyć jedynie usługi na wynos. Czy to oznacza, że możemy bez problemu zjeść i napić się na świeżym powietrzu? Niestety nie.

Przypominamy, że od 10 października wprowadzono powszechny obowiązek noszenia maseczek, także na zewnątrz.  Minister zdrowia mówił jasno: maseczki, dystans i dezynfekcja rąk - to narzędzia, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Oznacza to, że chęć zjedzenia lub napicia się czegoś na ulicy może skończyć się mandatem.

ZOBACZ TEŻ: Rząd ZABIJA gospodarkę! Zamknięta gastronomia i wielki kryzys

Problem mają także palacze. Czy mogą oni ściągnąć na ulicy maseczkę i zapalić papierosa? Otóż nie. Ich również czeka wysoka kara finansowa za złamanie zakazów. Policjanci nie odpuszczają nikomu, nawet osobom, którzy odsłaniają usta i nos tylko na chwilę, by napić się lub zapalić papierosa. Zgodnie z obecnym rozporządzeniem maseczkę można zdjąć jedynie w lesie, parku lub uprawiając sport. 

- Od 15 listopada 2010 r. w miejscach publicznych obowiązuje zakaz palenia. Jednocześnie, zgodnie z ustawą 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych palenie papierosów elektrycznych jest zabronione w tych miejscach, w których wcześniej obowiązywał zakaz palenia innych wyrobów tytoniowych. Za palenie w niedozwolonym miejscu grozi kara do 500 zł - poinformował nas niedawno Jarosław Rybarczyk, główny specjalista w biurze komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

SPRAWDŹ TAKŻE: Zmiana czasu 2020. Czy w ten weekend przestawiamy zegarki?

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze