aukcja dzieł sztuki

i

Autor: materiały prasowe

Kolekcjoner: tych artystów lepiej poznać, zanim zrobią to inni [ZDJĘCIA]

2021-04-27 10:53

Co postowałby na Instagramie Jacek Malczewski, gdyby teraz był lekko po trzydziestce?28 kwietnia przeprowadzona zostanie pierwsza w Polsce aukcja „New Masters”, na której licytowane będą prace wąskiego grona 25 artystów typowanych przez krajowych ekspertów jako przyszłych klasyków. Piękna Gallery, założona przez kolekcjonera Sławomira Góreckiego - na co dzień działa zarówno w Warszawie, jak i Nowym Jorku, gdzie z sukcesami promuje sztukę polską.

Jak kolekcjonować sztukę najnowszą? 

Jeśli myślimy o zbiorach również w kategorii inwestycji, powinniśmy mieć na uwadze podstawowe czynniki. Przede wszystkim, warto dowiadywać się jak najwięcej o artystach - czy są nagradzani, w jakich wystawach biorą udział, czy ich prace znajdują się w kolekcjach ważnych instytucji. Grono 25 „New Masters” to, zdaniem ekspertów, ścisła czołówka najbardziej utytułowanych     i rozchwytywanych na rynku twórców najnowszego pokolenia. Jak zauważa Sławomir Górecki, to właśnie oni zastępować będą z biegiem czasu autorów, których obecnie uznajemy za klasyków, bo kolekcjonerzy już poszukują najciekawszej sztuki komentującej bieżące czasy.

ZOBACZ: Marek Włodarski - artysta 2021 inwestorów? [ZDJĘCIA]

- Sztuka, która obecnie jest kanonem, stanowi dokument epoki, która jest już za nami. Nastąpiła zmiana pokoleniowa, zarówno wśród artystów, jak i odbiorców i kolekcjonerów. Działając w Polsce i Nowym Jorku obserwujemy, czym kierują się współcześni inwestorzy - poszukują twórczości komentującej nasze czasy, nazwisk obsypywanych nagrodami, artystów zapraszanych na zagraniczne wystawy. Dlatego, kiedy wreszcie udało nam się wytypować to wąskie grono 25, nazwaliśmy katalog nadchodzącej aukcji „New Masters” - bo to następne, tętniące energią pokolenie mistrzów - komentuje Sławomir Górecki, kolekcjoner i właściciel Piękna Gallery.

Gen. Grzegorz Gielerak: Kina i teatry powinny być otwarte wcześniej [Super Raport]

Jakie nazwiska trafiły do ścisłej 25? 

W katalogu „New Masters”, czyli artystów typowanych jako przyszłych klasyków, znalazły się bardzo różnorodne dzieła sztuki. Znajdziemy w nim zarówno malarstwo czysto abstrakcyjne i geometryczne, jak i wakacyjne pejzaże czy obrazy silnie nawiązujące do europejskiej sztuki dawnej. Wśród najgorętszych nazwisk eksperci wymieniają m.in. popularnego wśród kolekcjonerów Łukasza Patelczyka, wielokrotnie nagrodzonego Bartosza Kokosińskiego czy abstrakcjonistkę Annę Szprynger.

W wąskim gronie znajdziemy również uznawane za wybitne, mroczne dzieła Łukasza Stokłosy, przenoszącego odbiorców w zacienione wnętrza dawnych rezydencji. Tętniące słońcem malarstwo Grzegorza Worpusa to natomiast „zmysłowe pejzaże”, jak określa je sam artysta, natomiast dorobek Krzysztofa Nowickiego stanowi bardzo poważną refleksję nad miejscem europejskiego dziedzictwa w zasypywanej obrazami kulturze współczesnej.

Czy prace wybranych 25 artystów rzeczywiście drożeją na rynku?

Artyści, których prace wyróżniane są podczas najważniejszych krajowych i zagranicznych konkursów, coraz silniej zyskują również popularność na rynku aukcyjnym. Dobrym przykładem może być chociażby malarstwo Łukasza Patelczyka, którego płótno z cyklu „Glass” licytowane będzie na środowej aukcji od 14 tys. zł, choć jego spodziewana wartość to, zdaniem ekspertów, niemal dwukrotność tej kwoty.

- Kolekcjonerzy, którzy w ostatnich latach śledzili poczynania artysty - wystawy, wygrane w konkursach, zakupy do ważnych kolekcji państwowych - nie byli zaskoczeni wyraźnym wzrostem cen jego dzieł, a mówimy o zwyżce rzędu 50% na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy. Mając na uwadze plany wystawiennicze Patelczyka, w tym indywidualną wystawę w Nowym Jorku, można powiedzieć, że jego prace są obecnie jedną z najlepszych inwestycji w tym segmencie rynku - komentuje Stefania Olbrycht z Piękna Gallery.

Wśród autorów osiągających coraz wyższe wyniki aukcyjne trudno nie zauważyć również Anny Szprynger - ponad połowa wylicytowanych w ubiegłym roku prac artystki osiagnęła wartość powyżej 20 000 zł. Coraz wyższe są również ceny wyjątkowych, wielowymiarowych prac Bartosza Kokosińskiego, malarstwa Łukasza Stokłosy czy Krzysztofa Nowickiego zakwalifikowanego do finału międzynarodowego konkursu Strabag Kunstforum Artaward.

Jak polska sztuka odbierana jest przez nowojorskich krytyków?

Jak wskazują eksperci, jednym z przykładów jest chociażby dorobek Anny Szprynger czy Łukasza Patelczyka, których plany wystawowe nie pierwszy raz lokowane są za oceanem. Efektowny, łudzący spojrzenie obraz Anny Szprynger licytowany będzie na aukcji 28 kwietnia ze spodziewaną ceną w przedziale 19-24 tys. zł.

- Anna Szprynger należy do nielicznych artystów działających dzisiaj w obszarze abstrakcji geometrycznej. Analogii do jej formuły malarskiej trzeba szukać nie wśród jej rówieśników, ale raczej w gronie powojennych klasyków takich jak Henryk Stażewski czy Wojciech Fangor, na co wskazuje nowojorski historyk sztuki Patryk Tomaszewski w tekście towarzyszącym wystawie Szprynger w Slag Gallery w Nowym Jorku z 2019 r. Duch, warsztat i filozofia tworzenia zawarte w obrazach Szprynger, czynią z niej jedną z najważniejszych kontynuatorek myśli wielkich polskich abstrakcjonistów - zauważa Stefania Olbrycht, wskazując na optyczny efekt zakrzywienia płaszczyzny, uzyskany na obrazie przez setki niemal wysypujących się z niego linii.

- Piękna Gallery powstała aby pokazywać i promować najważniejszych polskich artystów powojennych, z czasem dołączyli jednak do tego grona najwybitniejsi twórcy sztuki najnowszej. Działamy zarówno w Warszawie jak i w Nowym Jorku, gdzie zorganizowaliśmy do tej pory wystawy m.in. Stanisława Fijałkowskiego, Stefana Krygiera, Magdaleny Abakanowicz, Eugeniusza Markowskiego czy Teresy Pągowskiej. Od 2019 we współpracy z renomowaną nowojorską galerią Slag Gallery pokazujemy również artystów młodszego pokolenia. Mamy ogromną satysfakcję, kiedy widzimy, że polska sztuka – i klasycy, i młodzi – trafia do zagranicznej publiczności i zbiera bardzo dobre recenzje, na które naprawdę zasługuje - zauważa Sławomir Górecki, właściciel Piękna Gallery.

O wszystkich 25 artystach „New Masters” przeczytać można w internetowym katalogu aukcji. Aukcja „New Masters” odbędzie się 28 kwietnia 2021 r. o godz. 18:30. Wszystkie dzieła oglądać można do czasu licytacji w Piękna Gallery w Warszawie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze