Emerycie, od dziś komornik musi zostawić Ci 75 procent świadczenia [NOWE PRZEPISY]

2017-04-25 10:50
Komornik
Autor: Stanisław Kowalczuk

Uwaga emeryci, od 1 lipca 2017 roku zmieniły się ważne przepisy. Wzrosła kwota, której komornik nie będzie mógł zabrać na poczet długu!

Komornik zajmuje emeryturę
Z roku na rok przybywa emerytów i rencistów z długami. Kiedy nie dają rady ich spłacać, sprawa trafia do sądu, a sąd wystawia nakaz zapłaty. Jeśli emeryt nie ureguluje swoich zobowiązań, nakaz staje się prawomocny i do akcji wkracza komornik – wysyła do ZUS wniosek o zajęcie emerytury. Na szczęście komornik nie może całkowicie pozbawić ich środków do życia.

Zobacz koniecznie: Ile zarabia komornik? [INFOGRAFIKA]

Nowe przepisy dotyczą zarówno nowo zadłużonych emerytów jak i tych, przeciwko którym prowadzone są już postępowania egzekucyjne. Nowelizacja zapewnia istotne podwyższenie kwoty, której komornik nie może zabrać na poczet długu. Po zmianie prawa, kwota wolna od potrąceń wynosi 75 proc. kwoty najniższej emerytury lub renty. Czyli - po podniesieniu minimalnej emerytury do 1000 zł – będzie to 750 zł brutto (kwota ta zostanie pomniejszona o składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy). Do 1 marca 2017 roku kwota emerytury wolna od zajęcie przez komornika wynosiła tylko ok. 441 zł.

Kwoty wolne od potrąceń
Na szczęście, niezależnie od wielkości zadłużenia, emeryt nie zostanie bez środków do życia. Prawo chroni seniorów przed utratą całego świadczenia z powodu długów i różnych zobowiązań finansowych. Mimo że nie spłacają zadłużenia, zawsze część emerytury lub renty musi im pozostać. To tzw. kwota wolna od potrąceń, czyli minimalna suma, którą musi otrzymać emeryt lub rencista. Jeszcze do 1 lipca 2017 roku kwoty wolne do potrąceń dla emerytur, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych i świadczeń przedemerytalnych wynosiły:

- 60 proc. najniższego świadczenia brutto m.in. przy zwrocie nienależnych rent i emerytur – 528,27 zł
- 20 proc. najniższego świadczenia brutto, gdy zadłużenie dotyczy odpłatności za pobyt w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo - leczniczych oraz zakładach pielęgnacyjno – opiekuńczych – 176,09 zł
- 50 proc. najniższego świadczenia brutto podczas egzekucji pozostałych świadczeń (np. niespłacanych kredytów oraz alimentów) – 440,23 zł

Czytaj też: Ile można dorobić do emerytury

Uwaga! Kwoty wolne od potrąceń i egzekucji ustala się dla emerytur wraz ze wszystkimi dodatkami i innymi świadczeniami wypłacanymi razem ze świadczeniem podstawowym. Po wejściu w życie nowych przepisów komornik musi pozostawić zadłużonemu emerytowi 75 proc. najniższej emerytury. Kwoty wolne od potrąceń z tytułu zaległych alimentów czy kosztów pobytu w domach opieki pozostają bez mian.

Zobacz także: Większości emerytów grożą głodowe emerytury i wyższe podatki. Jak to możliwe?

Dobra wiadomość dla zadłużonych seniorów to efekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którą w grudniu 2016 roku podpisał prezydent Andrzej Duda.

Źródło: "DGP", Superbiz.pl

Najnowsze