Komunikacja miejska za darmo. Komu przysługuje?
Seniorzy, który chcą podróżować tramwajami czy miejskimi autobusami muszą spełnić tylko jeden warunek – mieć ukończone 70 lat. Aby skorzystać z tego przywileju nie trzeba składać żadnych wniosków. Jeśli podczas jazdy dojdzie do kontroli biletów senior musi okazać dokument ze zdjęciem, na którym jest podana data urodzenia. Może to być dowód osobisty czy legitymacja emeryta.
Jeszcze większe przywileje związane z komunikacją miejską przysługują mieszkańcom trzech miast w Polsce: Bydgoszczy, Wrocławia i Lublina. W tych miastach bez płacenia komunikacją miejską mogą jeździć już osoby po ukończeniu 65 lat.
Ulgi na przejazdy komunikacją miejską dla młodszych seniorów
W niektórych miastach młodsi seniorzy mają prawo do zniżek na bilety. Przykładowo w Szczecinie kobiety po ukończeniu 55 lat i mężczyźni po 60. roku życia mogą liczyć na 50 proc. zniżki na bilety komunikacji miejskiej. W Warszawie wszyscy seniorzy, którzy ukończą 65 lat mają prawo do zakupu rocznego „biletu seniora” za 50 złotych.
Darmowa komunikacja dla wszystkich – lista miast
W większości miast komunikacja miejsca wymaga kupowania biletów, ale są i takie miejscowości, gdzie przejazdy autobusami oraz tramwajami są bezpłatne, a koszty pokrywane z budżetu miasta. W Polsce darmowa komunikacja miejska została wprowadzona między innymi w Lubinie, Szczecinku, Koninie, Kaliszu, Bolesławcu, Ząbkach, Otwocku, Miśku Mazowieckim, Radomsku i Starachowicach.
Polecany artykuł: