Andrzej Duda

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka

Rada Polityki Pieniężnej

Konflikt w Radzie Polityki Pieniężnej. Prezydent wie, co powinien zrobić Narodowy Bank Polski

2022-10-17 11:25

Konflikt w Radzie Polityki Pieniężnej jest wewnętrzny, można powiedzieć regulaminowy; powinien zostać rozwiązany przez przyjęcie nowego regulaminu rady – powiedział w niedzielę szef Gabinetu Prezydenta RP minister Paweł Szrot.

Konflikt w Radzie Polityki Pieniężnej

"Konflikt w Radzie Polityki Pieniężnej jest wewnętrzny, można powiedzieć regulaminowy i powinien zostać rozwiązany nie na forum publicznym czy w mediach, ale powinien zostać rozwiązany przez przyjęcie nowego regulaminu rady" – powiedział w niedzielę w TVN24 prezydencki minister.

Dodał, że członkowie RPP powinni mieć dostęp do analiz przygotowywanych w NBP i dodał, że zarząd banku centralnego zapewnia, że taki dostęp mają.

"Niczemu dobremu nie służy kierowanie spraw do prokuratury, do sądów, podobnie jak przenoszenie wielkiej polityki do takiego specjalistycznego ciała administracyjnego, jakim jest RPP” – stwierdził Paweł Szrot. "Gdyby była dobra wola po obu stronach, sprawę szybko by wyjaśniono i nie byłoby żadnego problemu” – stwierdził.

Przemysław Litwiniuk, członek RPP kilka dni temu powiedział, że członkowie Rady Polityki Pieniężnej mogą organizować spotkania z analitykami NBP za zgodą dyrektora gabinetu prezesa NBP i napotykają utrudnienia w działaniach. - To jest spór o pryncypia. To jest spór o prawo. (...) Ale to również spór o to, żeby ludzie, którzy nas zatrudnili do tej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, mogli potem z tej pracy nas rzetelnie rozliczyć. Ponieważ dobre wykonanie zadania wymaga dobrych narzędzi. Stawiam więc to oczekiwanie. Najpierw stawiałem je wewnątrz banku, nie powiodło się. Teraz je stawiam przed opinią publiczną, aby powrócić do poprzedniej formuły, bo poprzednia formuła była efektywna. Ta niestety sprawia wrażenie ukierunkowanej na wyłączenie nas z procesu podejmowania rzetelnych decyzji – mówił Przemysław Litwiniuk w rozmowie z RMF FM.

Sonda
Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?
Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze