500 plus

i

Autor: Shutterstock 500 plus

Koniec 500 plus! Miliony dzieci mogą nie dostać już pieniędzy

2019-06-27 6:13

Już w lipcu 2019 ruszy program Rodzina 500 plus w zmienionej formie. To nie tylko rozszerzona forma rządowego świadczenia wychowawczego, ale też wiele uproszczeń, m.in. łatwiejsze do wypełnienia wnioski. Niestety, wystarczy zapomnieć o jednej rzeczy i 500 plus nie zostanie już wypłacone. Sprawdź, jak uniknąć braku wypłat świadczenia.

Od 1 lipca 2019 roku program 500 plus zostanie rozszerzony. Pieniądze trafią także do rodzin, które dotychczas nie spełniały kryterium dochodowego. Wraz z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy stało się jasne, że wypłaty 500 plus będą mogli otrzymać wszyscy rodzice, także na pierwsze dziecko, niezależnie od swoich zarobków. Nie ma też przeszkód, by dodatkowe 500 złotych co miesiąc otrzymywali ci rodzice, którzy pobierają już świadczenie na drugie i kolejne dzieci - teraz będą mogli dostawać wypłaty także na pierwsze dziecko. Warunkiem jednak jest wypełnienie odpowiednich wniosków (więcej o wnioskach, oraz o tym, kiedy otrzymasz pieniądze, znajdziesz TUTAJ).

Jednak wszyscy, którzy pobierali dotychczas 500 plus automatycznie nie otrzymają kolejnego świadczenia. Żeby wypłaty były dalej kontynuowane koniecznym jest złożenie nowego wniosku. Okres rozliczeniowy 500 plus przed zmianami kończy się 30 września 2019 roku. Nie złożenie odpowiednich dokumentów w terminie skutkować będzie przerwaniem wypłat z rządowego programu.

TOP 25. Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce

Istotna zmiana dotyczy także przyszłorocznych wniosków - po nowelizacji ustawy o 500 plus okres rozliczeniowy został wydłużony. Rodzice, którzy złożą wniosek w tym roku, nie będą musieli tego robić ponownie w 2020 roku. Ich świadczenie wygaśnie dopiero 31 maja 2021 roku.

Warto też pamiętać, że złożenie wniosku o 500 plus i zatwierdzenie go nie gwarantuje nam stałości wypłat. W wyjątkowych okolicznościach władze mogą zdecydować o zamianie wypłat 500 plus z formy pieniężnej na rzeczową bądź całkowitym odebraniu świadczenia. Kiedy tak się dzieje? Przeczytaj o tym TUTAJ.

Warszawa z dziećmi: TOP 8 atrakcji dla dzieci w Warszawie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze