Posiadacze odbiorników radiowo-telewizyjnych w Polsce mają obowiązek rejestracji posiadanych urządzeń i płacenia od nich abonamentu RTV. Opłata za posiadanie odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego zostaje nałożona wraz z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym abonent zarejestrował urządzenie. Ustawodawca przewidział 14 dni na rejestrację odbiornika od chwili wejścia w jego posiadanie. Rejestracji można dokonać w placówce Poczty Polskiej.
Zobacz: To ostatni rok abonamentu RTV! W 2019 r. ma być zniesiony
Pomysłów na zniesienie daniny było wiele. Tymczasem na zlikwidowanie abonamentu radiowo-telewizyjnego zdecydowała się Dania. Właściciele odbiorników radiowych lub telewizyjnych na wyspach nie będą musieli płacić abonamentu RTV od 2019 roku. Uszczupli to budżet publicznego nadawcy duńskiej telewizji publicznej o jedną piątą.
Czytaj: Nadawca telewizji doniesie na klienta. Czy to podstawa do zerwania umowy?
Duńczycy znaleźli inny sposób na finansowanie mediów publicznych. Planują doliczyć opłatę radiowo-telewizyjną do podatków. W chwili obecnej każdy pełnoletni właściciel odbiornika radiowo-telewizyjnego w Danii ma obowiązek płacenia daniny za posiadanie urządzenia. Musi oddać państwu ponad 2,5 tys. koron rocznie (przeszło 1,4 tys. złotych).
Oprac. na podst. press.pl, dziennikbaltycki.pl