rower

i

Autor: KPP Iława

Przepisy drogowe

Koniec bezkarności rowerzystów. Kobieta dostała wezwanie do zapłaty 28 tys. zł

2024-07-16 15:41

W mediach społecznościowych na profilu EL. 00000 - Zmotoryzowani Mieszkańcy Łodzi, pojawił się post, w którym pewna rowerzystka publikuje wezwanie do zapłaty od firmy ubezpieczeniowej na niebagatelną kwotę 26658 zł z tytułu wypłaty odszkodowania i 1355 zł odsetek. To finał uszkodzenia samochodu. Właściciel pojazdu naprawił na koszt firmy ubezpieczeniowej, a teraz ta domaga się odszkodowania od rowerzystki. Cyklistka jeśli nie ma OC jak większość rowerzystów będzie musiała teraz zapłacić ww. kwotę.

Jazda bez ubezpieczenia pojazdu drogo kosztuje

Cytowany przez TVN24 Aleksander Daszewski, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego, przyznaje, że należy mieć świadomość, że jadąc rowerem koszty naszych błędów mogą być czasami bardzo wysokie. Większość rowerzystów nie korzysta z OC rowerzysty lub OC w życiu prywatnym, z którego może być pokrywana szkoda w ruchu drogowym. 

- Trzeba podkreślić, że do uszkodzenia mogło dojść na skutek niezgodnego z prawidłami ruchu drogowego zajechania kierowcy drogi, który wpadł w poślizg i rozbił auto. Warto wyciągnąć wnioski z tej przykrej sytuacji i uczyć się na nieswoich błędach - skomentował Daszewski w  TVN24.

Prawnik wyjaśnia, że działanie ubezpieczyciela jest standardowe. "Firma, prawdopodobnie z polisy AC, wypłaciła poszkodowanemu odszkodowanie, a teraz skierowała do sprawcy roszczenie zwrotne, regresowe" - tłumaczy Daszewski z Biura Rzecznika Finansowego. 

Przy tym należy pamiętać, że na kierujących jednośladamia zgodnie prawem o ruchu drogowym ciąży taki sam obowiązek jak na zmotoryzowanych, poruszania się sprawnym pojazdem. Policja przypomina, że w przypadku rowerów musi to być:

  • co najmniej jeden działający hamulec,
  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
  • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu o kształcie innym niż trójkąt,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy,
  • kierunkowskazy — w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Za jazdę na niesprawnym rowerze, który nie spełnia wymogów przewidzianych w prawie, kierujący może otrzymać mandat. Jak wskazuje art. 97 ustawy Kodeksu wykroczeń, jego wysokość waha się od 20 do nawet 3 tys. złotych. 

 

 

QUIZ PRL. Kultowe potrawy Polski Ludowej

Pytanie 1 z 15
Jak nazywają się kluski wykonane z mąki i sera białego, podawane z bułką tartą?
Kultowe potrawy Polski Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze