Dlaczego ZBP zapowiada koniec darmowych kont bankowych?
Związek Banków Polskich podkreśla w swoim raporcie, że w najbliższej przyszłości sektor bankowy w kraju czekają olbrzymie zmiany i reformy. Eksperci podkreślają, że wiąże się to z obecną sytuacją na rynku. W związku ze słabą koniunkturą banki w Polsce będą zmuszone podnieść ceny opłat, a nawet wprowadzić nowe. Może się to również wiązać ze zlikwidowaniem, tak popularnych wśród Polaków, darmowych kont bankowych. Głównymi powodami tak złej sytuacji w sektorze bankowym jest bardzo niskie oprocentowanie, bo niemal zerowe, lokat, co z kolei wiąże się ze spadkiem ze spadkiem zainteresowania wśród klientów ich zakładaniem. Niskie stopy procentowe to także jeden z głównych powodów dlaczego banki szukają innych rozwiązań na pobieranie pieniędzy od swoich klientów.
Konto bankowe ulegnie zmianom
Duża część ekspertów twierdzi, że zmiany zapowiadane przez ZBP doprowadzą do przejścia polskiego sektora bankowego na model prowizyjny, który jest popularny w wielu krajach Europy zachodniej. Dotychczas banki w kraju zarabiały głównie na odsetkach. Teraz będzie musiało ulec to zmianie. Związek Banków Polskich podaje w raporcie, że ok 70 proc. dochodów sektora bankowego w kraju pochodzi właśnie z odsetek.
- Ultraniskie stopy procentowe są wyzwaniem dla sektora bankowego. Wymuszają one zmniejszenie rozpiętości między oprocentowaniem kredytów i depozytów - pisze ZBP.
Pierwsze zmiany w krajowym systemie bankowym miały miejsce już w 2020 roku. Wtedy w związku z niekorzystną dla banków koniunkturą różnego rodzaju opłaty bankowe zaczęły nieznacznie rosnąć. Od zeszłego roku musimy więcej zapłacić między innymi za prowadzenie konta czy przelewy tradycyjne i natychmiastowe.
qz-na1C-m6DA-9fun