Rewolucja w bankach! Co z naszymi pieniędzmi i oszczędnościami?

2019-09-12 14:39 WSB
Bankomat
Autor: KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Już w tym tygodniu klientów banków czekają ogromne zmiany. Od 14 września 2019 roku w życie wejdą nowe przepisy związane z silnym uwierzytelnianiem w usługach płatniczych. Co dokładnie się zmieni, jak będzie wyglądało płacenie kartą i logowanie się do bankowości elektronicznej oraz dokonywaniem płatności przez internet? Związek Banków Polskich wyjaśnia.

14 września 2019 roku banki w Polsce muszą wprowadzić ostatecznie unijną dyrektywę PSD2. Oznacza to zastosowanie silnego uwierzytelnienia – ma ono zapewnić większe bezpieczeństwo w niektórych typach operacji: płatność kartą w sklepie, zakupy online, a także logowanie się do bankowości internetowej i mobilnej. Co to dokładnie oznacza?

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Tak zapłacimy za obietnice Kaczyńskiego! PiS chce wyższych składek ZUS

Jak informuje Związek Banków Polskich na łamach portalu bankier.pl, nowe zabezpieczenia będą wymagały użycia dwóch niezależnych od siebie rzeczy spośród następującej listy:

  • Czegoś, co wiemy (np. numeru klienta, hasła),
  • Czegoś, co mamy (np. telefonu komórkowego),
  • Czegoś, czym jesteśmy (np. odcisk palca).

Dotychczas np. logując się do bankowości elektronicznej w większości przypadków wystarczyło nam znać nasz numer klienta i hasło. Teraz może się zdarzyć, że podczas logowania do konta internetowego bank poprosi nas dodatkowo o telefon komórkowy, na którym logowanie będziemy musieli potwierdzić np. na aplikacji mobilnej. Nie będzie to się jednak działo za każdym razem. Silne uwierzytelnianie będzie wymagane gdy np.:

  • logujemy się po raz pierwszy,
  • logujemy się po raz kolejny na rachunek, nie rzadziej niż raz na 90 dni,
  • uzyskujemy dostęp do danych wrażliwych, które mogą posłużyć do dokonania oszustwa (np. zakładka z naszymi danymi osobowymi, adresami itp.).

Zabezpieczone zostaną też płatności zbliżeniowe. Pojawią się tzw. liczniki transakcji, ilościowe albo wartościowe.

- Licznik ilościowy wymusza silne uwierzytelnienie po pięciu następujących po sobie transakcjach  zbliżeniowych (bez względu na kwotę). Licznik wartościowy silne uwierzytelnienie wymusi z kolei po przekroczeniu określonej przez wydawcę instrumentu płatniczego kwoty następujących po sobie transakcji zbliżeniowych. Chociaż rozporządzenie określa kwotę takiego limitu na 150 euro, to wydawca danego instrumentu może określić ten limit na niższym poziomie. Polscy wydawcy (banki) skorzystają z tej możliwości i będą ustawiać go niżej – tłumaczy Wojciech Pantkowski, dyrektor Zespołu Systemów Płatniczych i Bankowości Elektronicznej Związku Banków Polskich i dodaje, że podobne obostrzenia dotyczyć będą płatności kartą online. - W tym przypadku kwota pojedynczej transakcji nie może przekroczyć 30 euro, licznik wartościowy łącznych kwot transakcji nie może przekroczyć 100 euro, a liczba następujących po sobie transakcji jest analogiczna jak w płatnościach zbliżeniowych i wynosi 5. W tym obszarze wyjątkiem od powyższych reguł jest możliwość ujęcia danego sprzedawcy na liście tzw. zaufanych sprzedawców, co pozwala na zastosowanie nieco innych (wyższych) limitów określonych szczegółowo w rozporządzeniu. Wymaga to jednak rozszerzonego zakresu monitorowania transakcji od takiego sprzedawcy – mówi Pantkowski.

Najnowsze