Fabryka Ursusa

i

Autor: Zbyszek Kaczmarek/Reporter Fabryka Ursusa

Kwota sprzedaży

Koniec legendarnej marki. Po ponad 50 latach firma wystawiona na sprzedaż

2024-02-29 8:20

To już koniec legendarnej marki Ursus. Syndyk sprzedaje URSUS S.A., która to jest w stanie upadłości z siedzibą w Warszawie. Cena wywoławcza za legendarnego polskiego producenta ciągników przekracza 124 mln zł. Pisemne oferty można składać do 12 marca. Sprzedaż firmy w całości oznacza, że nowy właściciel będzie mógł ją reaktywować.

Ursus na sprzedaż

Sąd Rejonowy w Warszawie w lipcu 2021 roku ogłosił upadłość Ursusa. Teraz syndyk wystawia całą firmę na sprzedaż. Oznacza to, że nowy właściciel będzie mógł ją reaktywować. "Przedmiotem konkursu ofert jest sprzedaż przedsiębiorstwa URSUS S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie" - czytamy w wydanym przez syndyka komunikacie.  Licytacja zaplanowana jest na 14 marca 2024 roku na godz. 11. Oferty na piśmie można składać do 12 marca. Cena wywoławcza 124 535 881,82 zł. 

Firma powstała w 1893 roku w Warszawie z inicjatywy inżynierów Ludwika Rossmana, Kazimierza Mateckiego i Emila Schönfelda oraz przedsiębiorców Stanisława Rostkowskiego, Aleksandra Radzikowskiego, Karola Strassburgera i Ludwika Fijałkowskiego. Jednak nie od razu przyjęła nazwę Ursus. Do zmiany nazwy „Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów” oraz znaku P7P na URSUS (łac. niedźwiedź, nazwa zainspirowana jedną z głównych postaci z powieści Quo vadis Henryka Sienkiewicza, słynącą z siły) oraz rozszerzenie produkcji o silniki spalinowe o mocy od 5 KM oparte na wzorach szwedzkich i napędzane paliwem ciężkim i spirytusowym oraz silników średnioprężnych 2- i 4-suwowych o mocach do 60 KM doszło dopiero w 1907 roku. 

QUIZ PRL. Czy znasz te słowa z PRL-u?
Pytanie 1 z 15
Czym zajmowała się repasaczka?
Punkt repasacji pończoch. Widoczna kobieta naprawiająca pończochy -1970
Pieniądze to nie wszystko Kamil Sobolewski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze