Wynagrodzenia w Polsce

i

Autor: SHUTTERSTOCK Wynagrodzenia w Polsce

Koniec ogłoszeń o pracę bez podanego wynagrodzenia. Unia chce podania kwot

2022-04-14 14:31

W ofertach pracy wciąż bardzo często brakuje ważnego zapisu. Chodzi o kwoty wynagrodzenia oferowane przez danego pracodawcę. A wiadomo, że pensja to kluczowa informacja dla potencjalnego pracownika. NA razie na takie wiadomości przede wszystkim można liczyć w branży IT. W pozostałych to wielka tajemnica. Ale niebawem może się to zmienić. A wszystko przez unijne przepisy. Już niedługo unijna dyrektywa może zmusić pracodawców do podawania w ofertach pracy wysokości zarobków.

Widełki płac w ofertach pracy

W Polsce wynagrodzenia wciąż są tematem tabu. Według danych portalu pracuj.pl, na początku marca widełki płacowe za pracę podawano tylko w 11,5 proc. aktywnych ogłoszeń. Najwięcej dotyczy branży IT, w której to podawanie widełek płacowych staje się normą. Jeśli pracodawca nie podaje ich w ogłoszeniu, to ma znikome szanse na odpowiedzi ze strony potencjalnych pracowników. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda w przypadku ofert pracy w innych branżach. Jak podała "Rzeczpospolita", niechęć firm do ujawniania danych o zarobkach  widać w badaniu przeprowadzonym przez HRRebels, które na przełomie 2021/22 r. objęło 444 menedżerów i ekspertów HR. Tylko co piąty z nich wskazał, że w jego firmie widełki płacowe są jawne dla kandydatów do pracy (w co dziesiątej firmie tylko dla nich). Prawie połowa firm nie ujawnia tych informacji ani kandydatom, ani pracownikom i zwykle nie zamierza też tego robić.

Jednak niebawem może się to zmienić. Publikację widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę ma wymusić Unia Europejska. 5 kwietnia 2022 r. Parlament Europejski przegłosował rozpoczęcie negocjacji z rządami UE w sprawie przepisów dotyczących przejrzystości wynagrodzeń. Zgodnie z projektem nowej dyrektywy, której celem jest zwiększenie jawności wynagrodzeń i redukcja dyskryminacji płacowej, osoby ubiegające się o pracę będą miały prawo otrzymać od przyszłego pracodawcy informacje o poziomie wynagrodzenia lub przedziale wynagrodzenia na danym stanowisku, opartego na obiektywnych i neutralnych pod względem płci kryteriach. 

Co bardzo ważne, informacje dotyczące wynagrodzenia będą musiały być zawarte w ogłoszeniu o pracę, ewentualnie pracodawca będzie miał obowiązek przekazać je przed samą rozmową kwalifikacyjną. Pracodawcy nie będą też mogli pytać kandydatów o to, ile obecnie zarabiają.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie
Sonda
Pensja Prezesa w Radiu ESKA - na co być wydał/wydała?
Najnowsze