praca

i

Autor: pixabay.com

Koniec pracy zdalnej? Pracodawcy szykują powrót do biur

2021-05-15 19:52

Firmy stopniowo przywracają pracę w biurach. To wynik spadku zakażeń koronawirusem, rosnącej liczby zaszczepionych i luzowania obostrzeń sanitarnych. Pracodawcy, monitorując sytuację związaną z pandemią, nie odwołają całkowicie pracy z domu, a przynajmniej nie do jesieni. Czekają aż większość pracowników zostanie zaszczepiona i największe zagrożenie minie. Ale to nie jedyny powód. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich pracowników, przedsiębiorstwa planują w przyszłości na stałe zwiększyć udział home office.

Home office do jesieni?

Coraz więcej firm odwołuje wprowadzone wraz z marcowym lockdownem zalecenia pracy z domu, lecz z reguły wstrzymują się z ogłoszeniem nakazu wracania za biurko. Sporo z nich planuje utrzymać przewagę pracy zdalnej nad stacjonarną do jesieni albo nawet do końca tego roku – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wielu dużych pracodawców, mając na uwadze, że pandemia wciąz trwa, rekomenduje zespołom home office, jeśli pozwala na to charakter ich obowiązków. Sprawdzają możliwości i efektywność pracy hybrydowej i ewentualnego powrotu do biur. Te analizy są tym bardziej potrzebne, że wiele firm zakłada już trwałą zmianę modelu pracy. Zwykle stawiają na model hybrydowy, łączący pracę w biurze i w domu, co wynika z oczekiwań pracowników potrzebujących zarówno elastyczności, jak i interakcji ze współpracownikami.

ZOBACZ: Lech Wałęsa idzie na podbój świata biznesu. „Czas zadbać o finanse”

Mama a własna firma

Polacy polubili pracę zdalną

Badania pokazują, że większość pracowników polubiło i ma potrzebę pracy zdalnej. Wykonywanie obowiązków zawodowych poza biurem nie tylko zapewnia komfort, ale i wpływa na ich efektywność. Badania pokazują, że Polacy są zdania, że powinni być w stanie zdecydować, gdzie i kiedy będą pracować. Jeśli nie będą mieli takiego wyboru, niektórzy zaczną szukać pracodawców, którzy im to umozliwią.

Pracownik niestety nie może odmówić powrotu z home office, bo to pracodawca decyduje o tym, gdzie i w jaki sposób wykonywane są obowiązki służbowe. Jeśli wcześniej nie została zawarta umowa o świadczenie pracy w formie telepracy, to praca zdalna stanowi wyłącznie polecenie służbowe, które może zostać przez szefa zmienione. Wtedy nie ma wyjścia, pracownik jest zmuszony wrócić do biura. Specjaliści twierdzą, że proces ten nie musi należeć do trudnych, jeśli będzie odbywał się stopniowo za porozumieniem stron, np. przez wprowadzenie częściowej obecności pracownika w biurze. Pewne jest to, że sposób wykonywania pracy się zmienia i nie wróci w pełni do stanu sprzed pandemii.

ZOBACZ: Wakacje 2021 – zdziwisz się, gdzie Polacy planują spędzić urlop

Sonda
Czy mógłbyś tylko pracować zdalnie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze