Gdzie się tanio ubrać w Rzeszowie? Gdzie targowiska i second handy?

i

Autor: Pixabay

Koszmar wielu Polaków! Koniec LUMPEKSÓW w Polsce? Sprawa jest poważna

2021-02-04 13:17

Second-handy, lumpeksy, czy szmateksy – bez względu na nazwę sklepy z odzieżą używaną świecą pustkami. Wszystko przez Brexit. Regulacje prawne sprawiły, że stosy używanej odzieży zalegają na południu Anglii, bo eksport do UE został wstrzymany. Czy to koniec second-handów w Polsce, jak długo potrwają problemy z dostawą odzieży używanej i czy ceny towaru w szmateksach wzrosną?

Polacy chętnie robią odzieżowe zakupy w szmateksach i lumpeksach. W pandemii popularność sklepów z odzieżą używaną dodatkowo wzrosła w związku z czasowym obniżeniem zarobków a także cięciem domowego budżetu. Tymczasem na wieszakach second-handów nie sposób znaleźć nowy towar. Strach padł nie tylko na eksporterów z Wielkiej Brytanii i właścicieli secon-handów, ale także na wszystkich kupujących odzież używaną. Wraz z Brexitem popularne lumpeksy zaczęły świecić pustkami. Od 1 stycznia 2021, kiedy przestał obowiązywać okres przejściowy i zapisy Brexitu weszły w życie, tony formalności, kontrole na granicach i zamieszanie w regulacjach prawnych sprawiły, że eksport odzieży używanej został wstrzymany. „The Guardian” opisuje składowanie stosów towaru do second-handów w magazynach na południu Anglii. A, że Wielka Brytania jest największym w Europie eksporterem używanej odzieży do Unii Europejskiej, w tym do Polski, może to zwiastować koniec second-handów w naszym kraju. ECS Textiles w North Shields, eksporter odzieży używanej do UE, każdego tygodnia wysyła na Łotwę pięć 20-tonowych konternerów z odzieżą używaną, zabawkami, czy meblami. Od wejścia w życie Brexitu dostawy zostały sparaliżowane. Kontenery utknęły na Łotwie, gdzie rozważa się nałożenie ceł, bo choć towary z UE można sprzedawać nieoclone, to już te wyprodukowane w Chinach wymagają zapłaceni cła w wysokości od 5,3 proc. W sytuacji dodatkowych opłat firma może zapomnieć o zysku.

CZYTAJ Gigantyczne kary za jazdę na gapę

Należy się 500 + od poczęcia? Sprawdź, kiedy obchodzisz swoje poczęciny! Komentarz Adama Federa [WIDEO]

Firmom kończy się miejsce na składowanie ton odzieży używanej. I choć premier Boris Johnson paraliż brexitowy określa mianem „początkowych problemów”, to coraz więcej firm ostrzega przed tym, że opóźnienia staną się stałą przeszkodą biznesową a dodatkowe opłaty staną się codziennością.

SZOK! Tyle zarabiamy naprawdę. Polacy marzą o średniej krajowej

Na odpowiedź na pytanie, czy czeka nas koniec zakupów w second-handach, czy może ceny odzieży używanej wzrosną przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze