Aliexpress

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Handel w sieci

Koniec tanich zakupów na AliExpress, Temu i Shein. Nowy podatek od zakupów?

2024-05-14 13:14

Zakupy na chińskich platformach sprzedażowych są w Polsce popularne. Ich atutem jest niska cena, chociaż jakość bywa wątpliwa. Polskim firmom trudno jest konkurować cenowo z takimi gigantami jak Temu czy AliExpress. Rząd Tuska chce to zmienić – pisze „ Rzeczpospolita”. Czy będzie wprowadzony nowy podatek?

Tanie zakupy na chińskich platformach sprzedażowych

Chińskie serwisy takie jak Temu, AliExpress czy Shein sprzedają sprzedają słabej jakości po  bardzo niskich cenach, przez co są nieuczciwą konkurencją w stosunku do polskich firm sprzedażowych. Jak pisze „Rz”, chińskie platformy nie przestrzegają rygorystycznie europejskiego prawa, np. przepisów wynikających z dyrektywy Omnibus. Dzięki temu obniżają swoje koszty logistyczne, co pozwala im na sprzedaż towarów po niższych cenach. Korzystają też z ogromnych dopłat chińskiego rządu. Paczki wysyłane do konsumentów spoza UE o wartości poniżej 150 euro są zwolnione z cła,  ale większość dostaw trafia jako listy, bez  naliczania ceł.

Koniec tanich zakupów?

Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział już prace nad prawem, które ma zmienić obowiązujący stan – "Rząd walczy z nieuczciwą konkurencją. W tym celu przyjęliśmy rozwiązania dotyczące raportowania przez platformy w internecie" – mówił niedawno. Nie są jeszcze znane szczegóły planów rządu. Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało na pytania „Rzeczpospolitej”, czy rozwiązania mogą pójść w kierunku francuskich, gdzie tanie produkty z Chin mają być obłożone podatkiem, nawet 10 euro od sztuki.

Nieuczciwa konkurencja niszczy polskie firmy

Dla polskich firm zalew tanich towarów z Chin jest coraz większym problemem.  -Wykorzystując brak skutecznej egzekucji przepisów na gruncie polskim i europejskim, luki prawne pozwalające na zwolnienie z cła dla przesyłek poniżej 150 euro oraz brak koordynacji podatkowej między państwami, przedsiębiorcy azjatyccy uzyskują istotną przewagę konkurencyjną nad firmami w UE –  mówi Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej, cytowana przez "RZ"

QUIZ PRL. Zakupy w PRL. Wyzwanie dla łowców okazji i kolejkowiczów!

Pytanie 1 z 15
W PRL papier toaletowy można było wymienić za makulaturę. Ile kilogramów makulatury można było wymienić na jedną rolkę papieru?
QUIZ PRL. Zakupy w Polsce Ludowej
EKG 2024 Dariusz Standerski wiceminister cyfryzacji

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze