bon turystyczny ważny do końca września

i

Autor: Getty images bon turystyczny ważny do końca września

Bon turystyczny

Koniec wakacyjnego 500 plus. Polacy dostali miliardy złotych z bonów turystycznych

2022-08-09 10:26

W sierpniu minęły dwa lata odkąd uruchomiono Polski Bon Turystyczny. Do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów aktywowali ponad 3,5 mln. Za pośrednictwem bonu na wypoczynek dzieci wydano 2,39 mld zł. To już ostatnia szansa na skorzystanie z tego finansowania. Z bonów można korzystać jeszcze tylko do końca września.

Bon turystyczny tylko do 30 września

Polski bon turystyczny to forma wsparcia dla polskich rodzin, która wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. ZUS przypomniał, że jego ważność została przedłużona do końca września tego roku.

Bon można dzielić, w zależności od potrzeb. Jeżeli w ramach konkretnego wyjazdu nie wyczerpiemy udostępnionej kwoty, można ponowne skorzystać z bonu do wyczerpania limitu. W przypadku, gdy voucher na wycieczkę nie pozwoli na pokrycie całego wydatku, możliwa będzie dopłata w tradycyjny sposób, np. przelewem czy gotówką. Warto pamiętać, że bon nie podlega wymianie na środki pieniężne.

Według danych ZUS przez dwa lata za pomocą bonów na wypoczenek dzieci wydano 2,39 mld zł. Według obliczeń portalu Bankier.pl, szczyt wakacyjnej aktywności finansowanej bonem przypadł na ubiegłe lato. W lipcu i sierpniu 2021 roku odnotowano płatności na 549,11 i 540,72 mln zł.

Jak aktywować bon?

Osoby, które jeszcze nie aktywowały bonu, mogą to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce [Ogólny]. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę [Polski Bon Turystyczny], a następnie [Mój bon]. Bon można aktywować w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami. W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 27 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel (źródło:ZUS)

Wiele bonów wciąż nieaktywnych

- Realizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Polską Organizację Turystyczną (POT) program ma na celu kryzysowe wsparcie branży turystycznej oraz planów wypoczynkowych polskich rodzin obchodzi właśnie swoje drugie urodziny – powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. - Cieszy się on dużym powodzeniem szczególnie w okresie wakacji – dodała.

Jak zwraca uwagę PAP, ZUS poinformował, że "do tej pory rodzice i opiekunowie aktywowali blisko 3,5 miliona bonów". "Kwota zrealizowanych płatności bonem sięga 2,4 mld zł. Jednak wciąż ok. 750 tys. bonów pozostaje nieaktywnych, a część aktywowanych nie została w pełni zrealizowana" – zwraca uwagę ZUS. Przekazano, że do wykorzystania w programie jest łącznie wciąż ponad miliard złotych".

Sonda
Wykorzystałeś/aś bon turystyczny?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze