Praca

i

Autor: pixabay.com Praca

Przedsiębiorcy

Koniec wniosku CEIDG na papierze. Firma tylko online

2022-09-20 8:51

Przedsiębiorca nie złoży już wniosku do CEIDG na papierze. Musi mieć internet – czytamy we wtorkowej „Rzeczpospolitej”.

Firma tylko online

„Rząd przyspiesza cyfryzację biznesu. Za dwa lata wnioski o założenie firmy będą mogły być składane wyłącznie online. Tak wynika z opublikowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projektu nowelizacji ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)” – czytamy we wtorkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Cytowani przez gazetę eksperci nie widzą zagrożeń związanych z elektroniczną rejestracją firmy. Jak pisze „Rz”, obecnie sprawy w CEIDG załatwia przez internet około 60 proc. przedsiębiorców.

„Elektroniczne wnioski o rozpoczęcie działalności gospodarczej mają być obowiązkowe od 1 października 2024 r. Pozostałe, np. o zawieszenie biznesu czy zmianę wpisu, będą przyjmowane w papierze do 1 października 2026 r.” – informuje „Rz”.

Pieniądze to nie wszystko Karpacz BGK

Jak dodaje, Ministerstwo Rozwoju podkreśla, że digitalizacja wniosków do CEIDG to część szerszego procesu elektronizacji.

W przyszłym roku wszystkie kontakty przedsiębiorców z ZUS odbywać się będą za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), natomiast od 1 października 2026 r. obowiązkowy będzie adres do doręczeń elektronicznych - czytamy.

Sonda
Czy masz własną firmę?

Czy działania rządu sprzyjają przedsiębiorczym Polakom?

Posłuchaj, jak ocenia je Artur Dziambor.

Listen to "Nigdy nie było rządu, który tak bardzo nienawidził ludzi - Artur Dziambor [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Najnowsze