Wódka

i

Autor: Shutterstock

Koniec z małpkami. Resort zdrowia chce zlikwidować wódki w małych butelkach

2016-09-19 12:09

Pomysł Ministerstwa Zdrowia z pewnością nie ucieszy wielbicieli mocnych trunków. W ramach przeciwdziałania alkoholizmowi resort na poważnie rozważa zakaz produkcji i sprzedaży mocnych trunków w małych butelkach.

Czy tzw. małpki znikną ze sklepowych półek? Jeszcze nie wiadomo. Ministerstwo proponuje dwa rozwiązania: albo po małpkach nie pozostanie ślad, albo...ich cena znacząco wzrośnie. Dziennik Gazeta prawna podaje bowiem, że rozważana jest także możliwość zmiany opodatkowania. To znaczy, że mocne trunki w małych butelkach zdrożeją.

Zobacz także: Największe wyłudzenia VAT

Popularność mocnej małpki
PARPA (Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) winą za wysokie spożycie alkoholu obciąża właśnie małpki, których sprzedaż z roku na rok rośnie i obecnie odpowiada za niemal1/3 sprzedaży. W 2015 roku wyniosła 296 mln. l. (27 proc.) a w 2014 r. aż 21 proc.

Likwidować czy podnieść cenę
Zdaniem PARPA całkowity zakaz sprzedaży mocnych trunków w małych opakowaniach to nie najlepszy pomysł – głównie dlatego, że może zostać odebrany jako zachęta do spożywania alkoholu w dużych butelkach.

Można natomiast podnieść cenę. Proponowana stawka to 2 zł za 10 g czystego alkoholu. Takie rozwiązanie spowodowałoby np. że mocne piwo byłoby droższe od lżejszego.

- Obecnie za 5 zł można kupić 70 g czystego alkoholu w piwie, a to bardzo niebezpieczne. Za średnią pensję można kupić dwa i pół razy więcej alkoholu niż 13 lat temu – ostrzega w Dzienniku Gazecie Prawnej Krzysztof Brzózka, dyrektor PARPA.

 

źródło: www.gazetaprawna.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze