Amerykańska Partia Republikańska chce znieść wizy dla Polaków

i

Autor: Shutterstock Amerykańska Partia Republikańska chce znieść wizy dla Polaków

Koniec z wizami dla Polaków? Amerykańska Partia Republikańska chce je znieść

2016-07-22 19:10

Syn Donalda Trumpa, republikańskiego kandydata na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych, obiecał, że jeżeli jego ojciec zostanie prezydentem, relacje polsko-amerykańskie będą układały się idealnie. 32-letni biznesmen i filantrop popiera zniesienie wiz dla Polaków wybierających się w podróż do USA.

Eric Trump, syn Donalda Trumpa, spotkał się ostatnio z Marcinem Wroną w „Faktach" TVN. Podczas rozmowy bardzo pochlebnie wypowiadał się o Polakach. Przyznał, że zna wielu naszych rodaków dzięki swoim koneksjom z Czechami, które sąsiadują z Rzeczpospolitą. Młody Trump ma bowiem czeskie korzenie. Pochodzi z pierwszego małżeństwa Trumpa z Czeszką i byłą modelką, Ivaną Trump. Darzy Polaków „ciepłymi" uczuciami nie tylko ze względu na więzy krwi, ale także dlatego, że poznał wiele osób z Polski podczas licznych wakacji spędzanych w Republice Czeskiej. Według Erica Trumpa jesteśmy „niesamowici" i „twardzi". Syn miliardera wypowiedział się również pozytywnie o postępie, jaki dokonał się w naszym kraju w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

W poniedziałek w Cleveland w stanie Ohio miała miejsce konwencja amerykańskiej konserwatywnej Partii Republikańskiej. Podczas spotkania przedstawiono pomysł zniesienia wiz dla Polaków wybierających się do Stanów Zjednoczonych. Ważny jest dla nas fakt, że postulat zniesienia wiz został wpisany do nieoficjalnego programu Partii Republikańskiej.

Przeczytaj również: Zarobki w USA. Ile można zarobić za oceanem?

Były ambasador amerykański w Polsce, Victor Ashe, napisał w artykule dla „Sentinel News", że zniesienie wiz dla Polaków mogłoby nastąpić już w 2017 roku. Z kolei w dzienniku „The Blade" wyraził ubolewanie nad tym, że Polska nie została objęta programem zniesienia obowiązku wizowego, mimo że uwzględnia on inne kraje, które łączą ze Stanami Zjednoczonymi bardziej oziębłe stosunki niż z Polską. Chodzi o wizy przyznawane na pobyt w USA do 90 dni.

Może cię zainteresować: Praca marzeń w USA. Obowiązki? Picie piwa i podróżowanie. Pensja – 12 tys. dolarów!

W dokumencie zaprezentowanym podczas zjazdu republikanów znalazł się krótki zapis o uwolnieniu od obowiązku wizowego Polski. „Apelujemy o przyznanie Polsce statusu bezwizowego i popieramy rozmieszczenie wojsk NATO w Polsce" – można przeczytać w jednym z rozdziałów. W części poświęconej „odnawianiu europejskiego sojuszu" pojawiły się także wzmianki o stacjonowaniu wojsk w Iraku i Afganistanie. Dokument nie jest zobowiązujący dla kongresu.

Podczas zjazdu republikanów inaugurowano działanie specjalnej platformy politycznej konserwatystów. Warto jednak podkreślić, że nie wszyscy członkowie partii poparli nominację Donalda Trumpa. Niewykluczone, że część z nich przejdzie do partii libertariańskiej. O ostatecznej przyszłości wiz dla Polaków zadecyduje kongres. Obecnie ponad 3 proc. złożonych przez Polaków wniosków o wizę turystyczną zostaje odrzuconych. W 2014 r. współczynnik odrzucenia wynosił 6,4 proc., a w 2006 r. – aż 26.2 procent, informuje serwis thenews.pl.

Źródła: thenews.pl, tvn24.pl, wiadomosci.onet.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze