ZUS

i

Autor: shutterstock

Koniec z wizytami w ZUS „po podpis”. To rozwiązanie zmniejszy kolejki!

2021-09-21 12:16

Nowa usługa zmniejszy kolejki w ZUS. Pracownik nie będzie musiał iść do się do placówki, tylko aby złożyć podpis. Świadczeniobiorca może samodzielnie wygenerować elektroniczne potwierdzenie w PUE ZUS. Do tej pory z usługi korzystać mogli wyłącznie ubezpieczeni i płatnicy składek. Z nowej opcji mogą skorzystać też osoby pobierające świadczenie z ZUS.

ZUS rozszerzył możliwość samodzielnego generowania elektronicznych potwierdzeń danych zgromadzonych w bazie PUE ZUS i ZUS. Jak podaje portal bankier.pl - nowej opcji mogą skorzystać osoby pobierające świadczenie z ZUS, a nie tylko - jak dotychczas wyłącznie ubezpieczeni i płatnicy składek. - "Na potwierdzeniu mogą znaleźć się informacje dotyczące m.in. prawa do emerytury, renty czy zasiłku oraz kwota pobieranego świadczenia. Można również uzyskać potwierdzenie, że nie pobiera się świadczenia we wskazanym okresie" – informuje ZUS.

Gigantyczna kara dla Polski za kopalnię Turów. To jak 500 plus dla 4600 osób dziennie

Potwierdzenie danych świadczeniobiorcy to dokument elektroniczny podpisany za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który nie wymaga już podpisu pracownika ZUS. Ma taką samą moc prawną, co zaświadczenia wystawiane na salach obsługi klientów.

EKG 2021. Adam Abramowicz. Rzecznik MŚP o Polskim Ładzie

Świadczeniobiorcy, którzy potrzebują potwierdzenia pobierania środków z ZUS bez problemu mogą je samodzielnie przygotować. Zgodnie z instrukcją przygotowaną przez ZUS trzeba:

* zalogować się do swojego konta na PUE ZUS,

* przejść do zakładki Ubezpieczony,

* z bocznego menu wybrać Potwierdzenia – emerytury i renty,

* wybrać Utwórz nowy,

* wskazać dane, które są  potrzebne na potwierdzeniu: prawo do świadczenia, kwotę świadczenia,

* zatwierdzić swój wybór.

Sonda
Korzystasz z usług cyfrowych ZUS?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze