Zmiany w podatku VAT

i

Autor: Shutterstock

Koniec z wypełnianiem PIT-u. Od 15 marca zrobi to za nas urzędnik

2017-03-15 14:02

Uciążliwe coroczne wypełnianie deklaracji podatkowej przechodzi do historii. Od teraz, o ile zachcemy, podatników wyręczą w tym urzędnicy skarbowi. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do skarbówki i rozliczanie PIT 37 mamy z głowy. W tym roku wniosek można wypełniać od 15 marca do 18 kwietnia.

- PIT-WZ to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. Do tej pory musieliśmy składać je sami, teraz, jeżeli chcemy, może to zrobić za nas urząd skarbowy. Wystarczy wysłać do niego wniosek PIT-WZ. Jego wypełnienie zajmuje kilka chwil. Nowe przepisy umożliwiają złożenie wniosku za pośrednictwem Portalu Podatkowego, systemu e-Deklaracje, jak również bankowości elektronicznej – mówi Anita Siedlecka z Ministerstwa Finansów.

Zobacz koniecznie: Jak rozliczyć PIT za 2016 r. [KROK PO KROKU]

Jak przekonują urzędnicy w ciągu maksymalnie pięciu dni podatnik otrzyma od urzędu skarbowego e-mail, w którym będzie link do już wypełnionego zeznania podatkowego. Jeżeli w zeznaniu wszystko będzie się zgadzało, wystarczy, że podatnik po prostu je zaakceptuje. Później pozostaje już tylko oczekiwanie na zwrot podatku (o ile nam przysługuje).

Co ważne, również w wersji uproszczonej podatnik będzie mógł skorzystać z najpopularniejszych ulg i odliczeń.

PIT-WZ mogą składać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy uzyskują dochody wyłącznie od płatników. Nie ma znaczenia, czy rozliczamy się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem (małżonką), czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Ministerstwo przewidziało również duże udogodnienia dla emerytów i rencistów. Nie będą musieli wypełniać zeznania podatkowego, żeby przekazać 1 procent na organizację pożytku publicznego. Wystarczy, że złożą oświadczenie w wersji elektronicznej lub papierowej, a urząd sam wyliczy kwotę 1 proc. i przekaże go na wskazaną we wniosku organizację pożytku publicznego.

Sprawdź również: PIT 2017. Sprawdź, co możesz odliczyć od dochodu

Resort finansów przewiduje, iż w tym roku z nowej możliwości może skorzystać nawet 25 proc. podatników wypełniających PIT-37, a w kolejnych latach następowałby ok. 10-proc. przyrost. Jednocześnie budżet mógłby zaoszczędzić przez następne sześć lat ok. 20 mln zł.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze