Jak podaje serwis Bankier.pl Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" zawróciła się z apelem do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz o wpisanie nowych przepisów do specustawy dotyczącej zagrożenie epidemiologicznego. Funkcjonowanie sklepów zabezpieczających potrzeby ludności jest bez wątpienia potrzebne, ale trzeba również wprowadzić zabezpieczeni dla osób zatrudnionych w sklepach.
Zobacz również: Wakacje od rat kredytów. Komu to się opłaca - kto zyska, a kto straci?
Związkowy chcą, aby w placówkach handlowych wprowadzony został limit klientów, którzy w tym samym czasie mogą w nich przebywać. W małych sklepach miało to by być do pięciu klientów i dostawców, w dyskontach - do 20, a w placówkach wielkopowierzchniowych - do 50. NSZZ "Solidarność" domaga się również zmniejszenia godzin pracy zatrudnionych w handlu do 6 godzin na dobę i do 30 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy.
Sprawdź także: Poczta Polska przywraca część wysyłek zagranicznych paczek. Sprawdź, do jakich krajów
To jednak nie wszystko, wiele sklepów, nie sprzedających artykułów pierwszej potrzeby już liczy straty finansowe. Rząd zamknął galerie handlowe, otwarte mogą być jedynie znajdujące się tam supermarkety, punktu usługowe takie jak pralnie, apteki, sklepy zoologiczne czy placówki bankowe. Dla wielu sieci oznacza to gigantyczne straty. Firma obuwnicza CCC zaapelowała o zmianę przepisów dotyczących zakazu handlu do końca 2020 roku. Spółka chce przywrócenie handlowych niedziel, tak aby sieci handlowe miała szansę na odrobienie strat finansowych jakie zanotują w wyniku epidemii.
- Biznes znalazł się dziś w sytuacji bez precedensu, w której prowadzenie normalnej działalności nie jest możliwe. Dotyczy to całej branży handlowej, ale również każdej innej gałęzi biznesu. Obecnie wszystkie podmioty starają się podejmować działania, które przynajmniej częściowo zneutralizują skutki kryzysu, więc jako CCC oczekiwalibyśmy możliwie szerokiego pakietu wsparcia uwzględniającego nie tylko mały i średni biznes, ale również duże podmioty, największych pracodawców - pisze CCC w swoim komunikacie.