KONIEC ZASIŁKU OPIEKUŃCZEGO. Do kiedy wypłacają pieniądze

i

Autor: Pixabay/ marcinjozwiak KONIEC ZASIŁKU OPIEKUŃCZEGO. Do kiedy wypłacają pieniądze

KONIEC ZASIŁKU OPIEKUŃCZEGO. Do kiedy wypłacają pieniądze

2021-03-18 11:44

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci, których żłobek, albo przedszkole zostały zamknięte z powodów związanych z pandemia koronawirusa COVID-19. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego już kilkukrotnie przedłużał termin wypłat świadczenia. Teraz padła ostateczna data do kiedy można pobierać pieniądze. Jak długo jeszcze będą wypłacać zasiłek opiekuńczy?

Rząd już kilkukrotnie wydłużał ostateczny termin do którego będą wypłacane pieniądze w ramach zasiłku opiekuńczego. Jest to dodatkowy zasiłek, który przysługuje rodzicom za okres, w którym żłobek, przedszkole, klub dziecięcy, szkoła, bądź placówka pobytu dziennego ich dziecka była zamknięta z powodów związanych z pandemią. 

Czytaj też: Trzeci lockdown w Polsce. Co z pomocą dla firm?

Przysługuje także w momencie, gdy z powodów covidowych nie było możliwości sprawowania opieki nad dziećmi przez nianie lub opiekunów dziennych. Można się o niego starać również, gdy godziny otwarcia wyżej wymienionych placówek zostały ograniczone. 

Do kiedy rząd będzie wypłacał dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w takim wypadku każdemu rodzicowi, bądź opiekunowi prawnemu dziecka do lat 8, a także starszego jeżeli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zobacz również: Nowy lockdown w Polsce. Wojsko i policja na ulicach!

Zasiłek opiekuńczy jest przyznawany na zasadach ogólnych i wypłacany miesięcznie w kwocie 80 proc. wynagrodzenia rodzica sprawującego opiekę w momencie zamknięcia placówki opiekuńczej ich dziecka. Wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki, także za te które są ustawowo wolne od pracy. 

Tym razem rząd przedłużył wypłatę dodatkowe zasiłku opiekuńczego jedynie do 28 marca bieżącego roku i jak na razie nie zanosi się, żeby ten termin miał zostać kolejny raz przedłużony. 

Sonda
Czy rząd powinien przedłużyć termin wypłaty zasiłku opiekuńczego?
Sedno Sprawy - Michał Wójcik
Najnowsze