Prezydent Andrzej Duda podpisał pięć ustaw z pakietu Konstytucji Biznesu. Przepisy ułatwiające prowadzenie firm mają wejść w życie po upływie 30 dni od momentu ogłoszenia. Jakie zmiany czekaja przedsiębiorców? Najważniejszy zapis, który z pewnością ułatwi życie przedsiębiorcom to ten mówiący o tym, że co nie jest prawem zabronione jest dozwolone. Przepis zakłada domniemanie uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzyganie wątpliwości faktycznych na jego korzyść. To bardzo ważne, bo często osoby prowadzące firmy skarżą się na niejasność przepisów i nadgorliwość urzędników, którzy sami niekiedy niewłaściwie interpretują przepisy. Teraz ma to być ukrócone.
Zobacz: Pomysł na firmę - studio urody
Kolejny ważny zapis dotyczy ulgi na start dla początkujących przedsiębiorców. Co to oznacza? To zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne początkujących przedsiębiorców przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Ma to być zachętą do podejmowania pierwszej działalności gospodarczej.
Przepisy wprowadzają też działalność nierejestrową, czyli działalność prowadzoną na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), która nie jest uznawana za działalność gospodarczą i nie podlega rejestracji w CEIDG. Dotyczy zwłaszcza drobnego handlu, dorywczo świadczonych usług (np. sporadycznie udzielanych korepetycji).
Przeczytaj: Pomysł na firmę - pracownia muffinów
Na mocy nowych przepisów będą tez ułatwienia w zawieszaniu działalności gospodarczej. Będzie można zawiesić działalność bezterminowo, a nie tak jak dotychczas na maksymalnie dwa lata. Na mocy nowej ustawy zostanie powołany równiez nowy urząd - Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma stać na straży praw mikro-, małych i średnich firm.
Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw dot. zmian w prawie gospodarczym: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.
Źródło: bankier.pl