Koronawiurs: Opolanie pod nadzorem sanepidu

i

Autor: TryJimmy/cc0/Pixabay.com Koronawiurs: Opolanie pod nadzorem sanepidu

Koronawirus atakuje świat

2020-03-03 10:29

Medialne doniesienia o przypadkach zarażenia koronawirusem pobudzają wyobraźnię. Z powodu możliwości wybuchu epidemii odwoływane są ogromne i planowane od dawna wydarzenia. Ze względu na bezpieczeństwo w Polsce V Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który miał się odbyć w tym tygodniu w Katowicach, został przełożony na 17-18 czerwca. Oto, co powinieneś wiedzieć na temat wirusa z Chin.

Koronawirus, który po raz pierwszy pojawił się w Chinach rozprzestrzenia się po świecie w zastraszającym tempie. Niektóre z przypadków zachorowań kończą się śmiercią, a cały świat obserwuje sytuację z coraz większym niepokojem.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus (tak, to nie pierwszy znany koronawirus) SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o osobliwej nazwie COVID-19. Za przypadki podejrzane o zakażenie lub zachorowanie wywołane koronawirusem z Chin (2019-nCoV) należy uznać przypadki, które charakteryzują się:

- objawami infekcji dróg oddechowych,
- podwyższoną temperaturą ciała (więcej niż 38 st.)
- kaszlem lub trudnościami w oddychaniu,
- radiologicznymi cechami obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej

Zarazki najgroźniejsze są dla osób starszych, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. To właśnie u takich osób choroba może rozwinąć się w najbardziej niebezpiecznej postaci.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że ciężki przebieg choroby grozi ok. 15-20 proc. osób. Śmiertelne zakażenie jest u 2-3 proc. chorych. Resort zastrzega, że dane mogą być zawyżone, ponieważ istnieje możliwość, że u chorych z lekkimi objawami nie potwierdzono laboratoryjnie zakażenia.

Czy można się zabezpieczyć przed chorobą?

Do tej pory nie opracowano szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Ponieważ wirus przenosi się drogą kropelkową, przed zakażeniem częściowo chroni dbanie o higienę, podobnie jak w przypadku np. grypy sezonowej.

Lepiej po wyjściu z toalety postawić na porządne wyszorowanie rąk. Tak na wszelki wypadek. Płyny i żele na bazie alkoholu (min. 60 proc.) są w stanie przezwyciężyć koronawirusa. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych. Samo ministerstwo nie zaleca używania masek na twarz przez zdrowych ludzi. Przydatne są za to, kiedy dana osoba ma objawy choroby.

W oficjalnym komunikacie Ministerstwo Zdrowia przypomina, aby stosować odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania. - Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby - pisze resort. Radzi też, aby zachować bezpieczną odległość od osób, która kaszlą, kichają lub mają gorączkę. - Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa - czytamy. Ważne jest także, aby unikać dotykania oczu, nosa i ust dłońmi.

Jak postępować z chorymi?

Według oficjalnych zasad postępowania, każda informacja o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażeniu 2019-nCoV musi zostać natychmiast zgłoszona do Inspektora Sanitarnego.

W przypadku wystąpienia objawów zachorowania, pacjent powinien trafić na oddział zakaźny. Powinny mu zostać zapewnione warunki izolacji oddechowej i ścisły reżim sanitarny. Oznacza to po prostu odizolowanie pacjenta. Personel, który miał bezpośredni kontakt z chorym musi zostać zabezpieczony i wyposażony w jednorazowe środki ochrony indywidualnej.

- W przypadku kiedy istnieje podejrzenie zakażenia ale nie masz jeszcze objawów pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa – zaleca NFZ. Do POZ lub do szpitala chory mający uzasadnione podejrzenie zakażenia koronawirusem udać się powinien dopiero po uzgodnieniu gdzie się ma zgłosić i czy to konieczne. - Jeden chory pacjent (również Ty) może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni – podaje NFZ.

Czy paczki z Aliexpress są bezpieczne?

Koronawirus przenosi się głównie poprzez kontakt między ludźmi. - Na podstawie obecnie dostępnych danych zakażają osoby z objawami lub osoby wykazujące objawy choroby - informuje Ministerstwo Zdrowia. Oznacza to, że najgroźniejsze są zatłoczone, zamknięte przestrzenie. Bez ludzi COVID-19 nie jest w stanie długo przetrwać, - Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zakażenie się nowym koronawirusem. Koronawirusy są znane z tego, że nie przetrwają długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki - podaje resort.

Gdzie można dowiedzieć się więcej na temat koronawirusa?

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną telefoniczną infolinię, której pracownicy informują o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Całodobowa informacja działa pod numerem 800-190-590. Połączenie z Telefoniczną Informacją Pacjenta jest bezpłatne, a z konsultantami porozmawiasz przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze