Koronawirus: Łatwiej będzie o skierowanie na test na COVID-19

2020-09-15 10:59 Danuta Rawicka
maseczka facet
Autor: Pixaby Powrót obostrzeń w 19 powiatach w Polsce. Co się zmieni?

Ministerstwo Zdrowia jeszcze w tym tygodniu przekaże dostawcom oprogramowania gabinetowego, funkcjonującego w przychodniach, dokumentację techniczną interfejsu, niezbędną do włączenia funkcji kierowania na testy do aplikacji gabinetowych.

Lekarze POZ wystawiają od dłuższego czasu e-zwolnienia, e-recepty, a często też e-skierowania. Od niedawna mają też obowiązek kierowania pacjentów na testy na obecność koronawirusa. Musza to robić przez bezpłatną aplikację gabinet.gov.pl, do której została dodana funkcjonalność do wystawiania takich zleceń. Jednak są sygnały od lekarzy, którzy zgłaszają, że nie mogą wypisywać skierowań na test na koronawirusa przez specjalną zakładkę w aplikacji gabinet.gov.pl.z powodu problemów czysto technicznych.

- Problem w tym, że zdecydowana większość gabinetów z tej aplikacji nie korzysta, a personel nie potrafi jej obsługiwać. Wszystkie dodatkowe funkcjonalności powinny być zintegrowane z systemami informatycznymi, w których prowadzimy elektroniczną dokumentację medyczną - tak było dotychczas przy wprowadzaniu nowych obowiązków dla lekarzy. Tym razem, niestety, ktoś o tym nie pomyślał - zauważa ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Andrzej Zapaśnik A. Zapaśnik.

Ministerstwo Zdrowia chce, by lekarze mogli sprawniej korzystać z funkcji kierowania na testy poprzez aplikację gabinet.gov.pl. Jeszcze w tym tygodniu dostawcy oprogramowania otrzymają dokumentację dotyczącą włączania tej funkcji do aplikacji gabinetowych - zapowiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.

Najnowsze