Koronawirus w firmie: odroczenie lub zwolnienie z danin publicznych

2020-04-03 8:50
Koronawirus w firmie: odroczenie lub zwolnienie z danin publicznych
Autor: Shutterstock

Na walkę ze skutkami koronawirusa rząd zabezpieczył 212 mld zł w ramach tarczy antykryzysowej składającej się z pięciu filarów: wsparcie dla pracowników i ochrona miejsc pracy, wsparcie dla przedsiębiorców i pracodawców, plan dla służby zdrowia, wzmocnienie sektora finansowego i inwestycje publiczne. Dzięki temu każdy przedsiębiorca będzie mógł np. przesunąć w czasie opłatę składek czy podatków bez dodatkowych opłat prolongacyjnych.

Składki ZUS a korona wirus

Tarcza antykryzysowa wprowadza możliwość odroczenia składek na ZUS – bez opłat i odsetek. Rząd proponuje odroczenie składek ZUS, a następnie rozłożenie płatności składek na raty (tak by przedsiębiorcy po trzech miesiącach odroczenia składek nie musieli następnie płacić ich w całości, jednorazowo). ZUS będzie prawie automatycznie wydłużał termin płatności składek bez pobierania opłaty prolongacyjnej.

ZUS proponuje dwie uproszczone formy pomocy:

  • odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r.,
  • zawieszenia na 3 miesiące realizacji umowy zawartej z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek wyznaczono w okresie od marca do maja 2020 r., i tym samym wydłużenia o 3 miesiące terminu realizacji zawartej umowy. – Bez względu na wielkość i formę prowadzonej działalności gospodarczej każdy przedsiębiorca będzie mógł odroczyć składki na ZUS – bez opłat i odsetek – zapewniła minister Jadwiga Emilewicz.

Koronawirus a podatki

Pierwszą ważną zmianą, którą wprowadza tarcza antykryzysowa, jest zmiana terminów. Przede wszystkim przedsiębiorcy zyskują czas, ponieważ termin na złożenie deklaracji podatkowej PIT przedłużono do końca maja. Warto także pamiętać o odliczeniu „wstecz” straty od dochodu (tj. straty z 2020 od 2019) – stratę poniesioną z działalności gospodarczej w danym roku można odjąć od dochodu osiągniętego w ciągu następnych pięciu lat.

PIT, CIT i VAT

 Przedsiębiorcy mają również możliwość odroczenia płatności PIT, CIT, VAT bez dodatkowych opłat. Oczywiście nie oznacza to, że znika obowiązek opłacania podatków.

Z zaliczkami PIT za marzec i kwiecień będzie można poczekać do 1 czerwca. Wprowadzona ma zostać także ulga dla dłużników w PIT i CIT, zgodnie z którą przedsiębiorca niepłacący usługodawcy po 90 dniach może zwiększyć dochód o niezapłaconą kwotę.

Co ważne, od otrzymanego w ramach specustawy wsparcia gwarancyjnego oraz dopłat do kredytów i oprocentowania kredytów nie trzeba będzie płacić PIT i CIT, a podstawę obliczenia podatku i zaliczki będzie można pomniejszyć o darowizny przekazane na walkę z koronawirusem.

Podatek od sprzedaży detalicznej

Odroczony zostanie także podatek od sprzedaży detalicznej. To danina, którą najczęściej płacą duże supermarkety. Przed wybuchem pandemii obowiązek miałby wejść w życie od lipca. Zamiast tego odroczono go do końca 2020 r.

Informacje o aktualnym wsparciu dla firm możesz sprawdzić na www.bgk.pl i www.biznes.gov.pl

BGK patron
Autor: Materiały Prasowe
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze