Praca zdalna w urzędach. Do kiedy potrwa? Kiedy będą otwarte urzędy?

i

Autor: pixabay Praca zdalna w urzędach. Do kiedy potrwa? Kiedy będą otwarte urzędy?

Koronawirus w Polsce: Będzie ogromna zmiana dla pracujących zdalnie

2020-11-28 8:35

Nadchodzą nowe przepisy związane z pracą zdalną podczas pandemii koronawirusa. Zgodnie z przyjęta przez Sejm nowelizacją ustawy w sprawie przeciwdziałania COVID-19, pracownicy objęci izolacją, ale nie przejawiający symptomów choroby będą mogli wykonywać pracę zdalną.

Pandemia koronawirusa trwa. Tylko w miniony weekend na kwarantannę skierowano 300 tysięcy osób w Polsce. Większość z nich będzie miała wystawione zwolnienie lekarskie i tym samy otrzymają o 20 proc. niższe wynagrodzenie za kwarantannowe dni. Niebawem ma to się zmienić.

Szczepionka na koronawirusa: Nie wpuszczą do samolotu niezaszczepionych na Covid-19

Pracownicy objęci izolacją domową, ale nie przejawiający symptomów Covid-19, lub przechodzący chorobę z łagodnym przebiegiem będą mogli wykonywać pracę zdalną - wynika z uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy w sprawie przeciwdziałania COVID-19. Za nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 głosowało 444 posłów, czterech było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Oczywiście ma się to odbywać za zgodą pracownika i pracodawcy. Rzecz jasna takie zielone światło na wykonywanie obowiązków służbowych podczas przebywania na kwarantannie ma dotyczyć tylko tych osób, które w ogóle taką pracę zdalną mogą wykonywać. Wciąż osoby, które swoją pracę muszą wykonywać w firmie, a zostały objęte kwarantanną przez sanepid, to nie będą mogły w tym czasie pracować. Dla takich osób zasady kwarantanny pozostają bez zmian.

Przez koronawirusa zakażą petard i fajerwerków w sylwestra?

Poza tym, nowelizacja zakłada, że w razie pogorszenia się stanu zdrowia, podczas pracy zdalnej, przysługiwać będzie prawo do wynagrodzenia chorobowego albo do świadczenia pieniężnego z tytułu choroby za pozostały okres przebywania w izolacji, w trakcie którego nie świadczył pracy zdalnej.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze