Koronawirus w Polsce: Co musi zapewnić pracodawca, a co pracownik?

2020-04-02 14:29

Sytuacja związana z koronawirusem nie pozostaje bez wpływu na rynek pracy. Podczas gdy część pracowników może wykonywać obowiązki bezpiecznie z domu, inni wciąż każdego dnia muszą być obecni w zakładzie pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia co musi zapewnić pracodawca, do czego zobowiązany jest pracownik podczas epidemii.

- Troska o bezpieczeństwo obywateli to najważniejszy cel kolejnych wprowadzanych ograniczeń dotyczących m.in. poruszania się w przestrzeni publicznej. Nowe regulacje dotykają także pracodawców i pracowników. Sprawdź, jakie prawa i obowiązki obejmą poszczególne grupy w okresie od 2 do 11 kwietnia - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Wśród najważniejszych obowiązków jest zapewnienie rękawiczek albo środków do higieny. KAŻDEMU, niezależnie od formy zatrudnienia, w dobie epidemii przysługuje prawo do czystych rąk.

– Oznacza to, że obowiązek taki spoczywa zarówno w stosunku do pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, czyli umowy o pracę, mianowania, wyboru czy spółdzielczej umowy o pracę, ale też w odniesieniu do osób wykonujących pracę na innej podstawie w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osób prowadzących w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą – wskazuje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

ZOBACZ TEŻ: Wakacje kredytowe jednak nie takie atrakcyjne. Klienci rezygnują 

Kolejny wymóg, do którego należy się bezwzględnie stosować, to minimalny dystans. Odległość pomiędzy stanowiskami pracy musi wynosić co najmniej 1,5 metra.

– W przypadku pracy na stanowiskach administracyjno-biurowych należy w związku z tym biurka w pomieszczeniu ustawić w taki sposób, by najbliższa w linii prostej odległość pomiędzy osobami pracującymi była nie mniejsza niż 1,5 metra. Podobnie należy organizować pracę na stanowiskach robotniczych, zapewniając, by odległość pomiędzy dwoma najbliższymi robotnikami była nie mniejsza niż 1,5 metra – tłumaczy wiceminister Stanisław Szwed.

Trzeba jednak pamiętać, że ograniczenia dotyczące przemieszczania się nie dotyczą drogi do pracy. – Należy pamiętać, że osoby poruszające się pieszo powinny poruszać się w grupie nieprzekraczającej 2 osób i w odległości nie mniejszej niż 2 metry od siebie – przypomina wiceminister Stanisław Szwed.

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu szyje maseczki ochronne dla szpitali

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze