studenci praca online

i

Autor: pixabay

Koronawirus w Polsce: GUS pokazuje jak zmieni się twoja praca

2020-05-27 12:28

Nowy raport GUS "Monitor Rynku Pracy” pokazuje jak epidemia koronawirusa zmieniła sposób, w jaki pracują Polacy. Rzeczywistość, do której przyzwyczailiśmy się przez całe życie już nie istnieje. Coraz więcej osób wykonuje pracę zdalną i niewiele z nich planuje wracać do regularnych odwiedzin w biurze.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Zmieniło się wynagrodzenie, wiele osób straciło pracę, a ci którzy zachowali stanowiska pracują dziś w zupełnie inny sposób. Tak wygląda Polska w trakcie epidemii koronawirusa. Jak wynika z raportu GUS, liczba osób wykonujących pracę z domu tylko w pierwszym kwartale 2020 roku wzrosła aż o 7,8 punktu proc.

ZOBACZ TEŻ: Polscy twórcy gier nie boją się koronawirusa. W tej branży ostatnie wydarzenia to złoty okres

- Zjawiskiem charakterystycznym dla ostatnich dwóch tygodni I kwartału 2020 r. nieobserwowanym do tej pory w takiej skali, które można powiązać ze zmianami w organizacji pracy spowodowanymi pandemią COVID-19, był wzrost liczby osób pracujących w domu. W omawianym okresie udział osób, które zwykle wykonywały swoją pracę w domu w ogólnej liczbie pracujących kształtował się na poziomie 14,2% (w całym I kwartale 2020 r. wynosił on 6,4%; w poprzednim kwartale 4,3% a przed rokiem 4,8%). Wśród tych osób aż 71,8% jako bezpośredni powód pracy w domu wskazało sytuację związaną z koronawirusem - czytamy w raporcie.

Z domu częściej pracowały kobiety - 16,5% w  stosunku do 6,9% w I kwartale tego roku; 4,8% w IV kwartale 2019 r. oraz 5,4% w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wśród mężczyzn odsetek ten kształtował się na poziomie 12,3% (wobec 6,0% na przestrzeni całego I kwartału 2020 r.; 3,9% w poprzednim kwartale i 4,4% rok wcześniej). 

ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa

Drugie zjawisko, które nabrało tempa w pierwszych miesiącach 2020 roku to bezrobocie. W kwietniu wskaźnik ten wyniósł 5,8 proc. wobec 5,4 proc. w marcu. Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w kwietniu 965,8 tys. wobec 909,4 tys. osób w marcu.

ZOBACZ TEŻ: Pit 2020. Jaka kara za zwłokę przy rozliczaniu?

- Wzrost liczby osób bezrobotnych w porównaniu z poprzednim kwartałem wystąpił niezależnie od płci, przy czym był większy wśród mężczyzn (o 33 tys., tj. o 13,4%), niż wśród kobiet (o 10 tys., tj. o 4,2%). Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, wzrost wystąpił głównie wśród mieszkańców wsi (o 20,7%), w niewielkim stopniu dotyczył mieszkańców miast (o 1,7%). Ograniczenie bezrobocia w okresie roku wystąpiło we wszystkich analizowanych subpopulacjach, przy czym w podziale na płeć w większym stopniu wśród kobiet (spadek o 99 tys., tj. o 28,4%), a biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania - wśród mieszkańców wsi (spadek o 71 tys., tj. o 24,2%) - podaje GUS.

Tomasz Walczak: Polityka społeczna PiS. Program 500 Plus przyczyną bezrobocia i alkoholizmu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze