Koronawirus w Polsce. Jak zdobyć pracę bez wychodzenia z domu?

2020-04-01 18:13 Monika Szaniawska/materiały prasowe
Firma, laptop, praca
Autor: Free-Photos / Pixabay.com

W związku z rosnącą popularnością (a obecnie koniecznością) pracy z domu, pracodawcy coraz częściej decydują się na prowadzenie całości lub części rekrutacji zdalnie. Rozwiązania technologiczne umożliwiające odbycie komfortowej rozmowy są łatwo dostępne i przystępne cenowo. Pozwalają zaoszczędzić czas i, łatwiej niż w wypadku rozmowy bezpośredniej, znaleźć porę odpowiadającą obydwu stronom. Część firm nie wyobraża sobie podjęcia decyzji o zatrudnieniu wyłącznie w oparciu o rozmowę on-line, ale chętnie korzysta z tego rozwiązania na wstępnych etapach rekrutacji. Łukasz Przywóski, Managing Consultant z agencji doradztwa personalnego HRK, podpowiada jak odpowiednio przygotować się do takiej rozmowy.

Software
Obecnie odbycie rozmowy on-line jest możliwe z użyciem smartfona lub laptopa, nie wymaga kupna specjalistycznego sprzętu (kamerki, mikrofonu). Pracodawcy stosują sprawdzone rozwiązania (Skype, Skype For Business, Google Hangouts, Facetime, Zoom). Cześć z nich nie wymaga instalacji programów a jedynie uruchomienia aplikacji sieciowej. Niezależnie od formy rozmowy i wykorzystywanego programu trzeba pamiętać, że rozmowa on-line wciąż jest rozmową o pracę. Warto podejść do niej jak do spotkania twarzą w twarz i odpowiednio się do przygotować. Wywarcie na rozmówcy dobrego wrażenia już na tym etapie może pozwolić kandydatowi przejść do kolejnego etapu, a w niektórych wypadkach nawet otrzymać ofertę pracy.

ZOBACZ TEŻ: Drożyzna i limity na produkty. To wynik pandemii koronawirusa

Przed rozmową:

  • Z odpowiednim wyprzedzeniem zainstaluj niezbędne oprogramowanie lub wypróbuj aplikację sieciową, z której chcesz skorzystać.  
  • Stwórz konto, zaloguj się i upewnij się, że dobrze cię widać i słychać. Pamiętaj, żeby wybrać profesjonalnie brzmiącą nazwę użytkownika (np. imię i nazwisko).
  • Ubierz się stosownie do okazji (strój business casual w pełni wystarczy).
  • Ustaw smartfona lub kamerkę na wysokości oczu. Źle ustawiona kamera może zrobić z fizjonomią dziwne rzeczy.
  • Upewnij się, że pomieszczenie, w którym odbędziesz rozmowę jest czyste, spokojne i ciche. Powinno umożliwić ci skupienie się w 100% na rozmowie a nie uspokajanie dziecka lub zwierząt domowych.
  • Przygotuj sobie coś do pisania – być może pojawi się potrzeba zanotowania informacji ważnych w przebiegu rekrutacji.
  • Miej pod ręką swoje CV - może okazać się przydatne kiedy potrzebne będzie odwołanie się do konkretnych dat lub liczb.
  • Uśmiechaj się i utrzymuj kontakt z rozmówcą tak, jakby była to rozmowa twarzą w twarz. Patrz w kamerę, uważnie słuchaj rekrutera, wejdź z nim w interakcję. 

Zastosowanie się do powyższych wskazówek pomaga w stworzeniu profesjonalnego wizerunku nas, jako potencjalnego pracownika. Narzędzia on-line znacząco usprawniają przebieg projektów rekrutacyjnych, wiec warto z nich korzystać. Byle z głową!

SPRAWDŹ TAKŻE: Tarcza to nie jedyna pomoc dla firm. Nowe rozwiązania dla dotkniętych kryzysem

Najnowsze