Koronawirus w Polsce. Małe i średnie firmy bez pracy zdalnej. Wszyscy na miejscu

2020-10-16 16:16 -ag
praca zdalna
Autor: janeb13/CC0/pixabay.com

Pandemia koronawirusa rozwija się w błyskawicznym tempie. Premier Polski Mateusz Morawiecki zwrócił się do przedsiębiorców z prośbą o umożliwienie pracownikom pracy zdalnej. Niestety, okazuje się, że co druga polska mała lub średnia firma nie może sobie na to pozwolić i każe pracownikom przyjeżdżać do firmy.

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Z dnia na dzień dane dotyczące zakażeń rosną w oczach. Sytuacja staje się dramatyczna. Wczoraj, 15 października, premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki zaapelował do przedsiębiorców, by umożliwili pracownikom pracę zdalną. Niestety, okazuje się, że w co drugiej polskiej małej lub średniej firmie jest to niemożliwe. Z badania KRD „KoronaBilans MŚP” wynika, że w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw tylko 5,3% firm deklaruje, że u nich model pracy zdalnej jest w pełni możliwy i są to głównie firmy usługowe. Jedynie 42,1% częściowo korzysta z home office, ale w ponad połowie (52,6%) pracownicy w ogóle nie mają takiej opcji. Najwięcej, bo 58,3%, jest przedsiębiorstw, w których wszyscy pracownicy wykonują swoje obowiązki wyłącznie na miejscu. 16,7% MŚP pracuje w modelu: trzy czwarte załogi w firmie, a jedna czwarta zdalnie. Co ciekawe, okazało się, że tam, gdzie system zdalny się sprawdza może on pozostać w firmach na stałe. Z badania "KoronaBilans MŚP" wynika, że po ustaniu pandemii przeważająca liczba firm (63,2%) chce pozostać przy wdrożonym teraz systemie pracy.

Przypominamy, by zwracać szczególną uwagę na wytyczne dotyczące hamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Resort zdrowia ostrzega, że mamy już do czynienia z transmisją poziomą, czyli zakażamy się nawet na ulicy. Zatem pamiętajmy o zakrywaniu nosa i ust w przestrzeni publicznej, także w miejscu pracy - szczególnie, gdy odchodzimy od swojego stanowiska pracy!

Zobacz: Bon antywirusowy dla firm. Pula większa o ponad 2 mln zł

Tańczące z promocjami 9 X

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze