odprężona kobieta z laptopem

i

Autor: fizkes/Shutterstock.ocm

Koronawirus w Polsce. Na czym polega wykonywanie PRACY ZDALNEJ?

2020-03-11 16:10

W Polsce potwierdzono już 27 przypadków koronawirusa. W obliczu zagrożenia epidemią, sanepid zaleca pracę zdalną. Również premier Mateusz Morawiecki na podstawie specustawy zaapelował do pracodawców o wprowadzenie możliwości pracy zdalnej. Sprawdź, na czym ona polega i kto może o nią wnioskować.

W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa, polski rząd wprowadził nową specustawę. Przewiduje ona między innymi możliwość wprowadzenia przez pracodawcę pracy zdalnej w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

- Chciałem zaapelować o wyrozumiałość do pracodawców i o to, żeby korzystać z telepracy, pracy zdalnej, pracy w domu – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w Polsce. Polacy ruszyli na zakupy

Na czym polega praca zdalna?

Praca zdalna to inaczej praca z domu. Dla wielu to idealny model pracy. Nie trzeba tracić czasu na dojazdy do pracy autem i stanie w korkach albo na podróże zatłoczonym metrem, tramwajem czy autobusem. Należy jednak pamiętać, że praca wykonywana z domu musi być równie wydajna, jak gdyby wykonywało się obowiązki w firmie. Gdy ktoś będzie mieszał obowiązki domowe z pracą, szybko wyjdzie to na jaw. Pamiętajmy też, że delegacja pracy zdalnej nie wymaga zgody zatrudnionego. W przypadku odmowy pracownika pracodawca może wyciągnąć odpowiednie konsekwencje (nawet w postaci zwolnienia). 

W jakim przypadku można zalecić pracę zdalną?

W rozumieniu ustawy za "przeciwdziałanie COVID-19" rozumie się wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby. Zatem przesłanki polecenia pracownikowi pracy zdalnej są szerokie i w praktyce każdy pracodawca, choćby ze względu na profilaktykę, może polecić pracownikom pracę zdalną. Decyzja o poleceniu pracy zdalnej leży wyłącznie w gestii pracodawcy. Artykuł ustawy nie precyzuje, na jaki czas przełożony może wydelegować pracownika do pracy w trybie home office. 

Warunki pracy zdalnej 

Pracodawca, który zarządzi pracę zdalną, powinien wyposażyć podwładnego w odpowiednie narzędzia do wykonywania pracy. Nie może jednak wymagać od pracownika aby korzystał z prywatnego komputera, telefonu, drukarki czy internetu. Co więcej, pracodawca musi także zapewnić dostęp do narzędzi takich jak: wirtualnego dostępu do służbowych plików, dysków, obsługiwanych platform i sieci. Ważne jest także to, że praca zdalna nie może wpłynąć na wysokość wynagrodzenia. "Twoje wynagrodzenie nie ulegnie zmianie. Praca zdalna to po prostu zmiana miejsca wykonywania pracy, ale wciąż pracujemy, dlatego należy się dotychczasowe wynagrodzenie" – czytamy na stronach rządowych. 

SPRAWDŹ TAKŻE: Koronawirus i zamknięte kina. Jak zwrócić bilet do kina?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze