Kościół nie zapłaci składki audiowizualnej? Zobacz, które instytucje dostaną ulgi

2016-05-17 15:14 AMB
Opłata audiowizualna
Autor: Shutterstock Opłata audiowizualna

Konsultowana dzisiaj w sejmie ustawa o składce audiowizualnej wywołuje wiele emocji. W dzisiejszym wysłuchaniu publicznym biorą udział największe zainteresowane tym tematem instytucje oraz przedstawiciele trzeciego sektora. Ile na projekcie PiS zyskają dostojnicy kościelni?

Dotychczas płaciliśmy abonament od urządzeń RTV, teraz, zgodnie z nowym projektem Prawa i Sprawiedliwości, konieczność utrzymywania mediów publicznych ma spoczywać na niemalże wszystkich obywatelach – osobach, które mają prąd. Jednak projekt PiS przewiduje wyłączenie z obowiązku uiszczania składki audiowizualnej znacznej grupy Polaków – przedstawicieli kościoła rzymskokatolickiego.

Przeczytaj również: Będziesz zwolniony z opłaty audiowizualnej, jeśli dostajesz 500 zł na dziecko

Nie wiadomo jednak, czy ulga obejmie także krajowe organizacje międzykościelne, inne kościoły oraz związki wyznaniowe, a jest ich w Polsce niemało. Oprócz katolicyzmu najbardziej popularnymi religiami w Polsce są: prawosławie, protestantyzm, zgromadzenie Świadków Jehowy, buddyzm, islam, rodzimowierstwo i judaizm.

Senator Czesław Ryszka, zastępca przewodniczącego senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, zapowiedział w rozmowie z Faktem, że z opłaty audiowizualnej ma być zwolniony kościół katolicki. Nie wiadomo, czy ta kwestia zostanie uregulowana już teraz, ustawowo, czy dopiero w późniejszym rozporządzeniu.

Może cię zaitneresować: Opłata audiowizualna. Za ten pomysł PiS-u zapłacimy wszyscy! [CO WIEMY]

Jeżeli parlamentarzysta dotrzyma słowa, roczne wpływy budżetu państwa ze składek audiowizualnych zostaną uszczuplone o ok. 2 mln złotych, zakładając że w każdym kościele i budynkach przykościelnych znajdują się co najmniej dwa liczniki prądu. W Polsce znajduje się blisko 10 tys. parafii rzymskokatolickich.

Czesław Ryszka nie chciał zdradzić szczegółów na temat podmiotów, które zostaną wyłączone z ustawy, nie wiadomo też, czy obowiązek zostanie nałożony na Pocztę Polską. Jeżeli tak, może to znacznie obciążyć budżet państwa. Ma to być bowiem składka na poziomie 500 tys., a nawet 1 mln złotych.

Źródło: fakt.pl

Najnowsze