Komunia

i

Autor: Shutterstock (2)

Szalejąca drożyzna

Kosmiczny koszt pierwszej komunii. Dlaczego jest tak drogo?

2024-03-03 18:01

Po zakończeniu trwającej studniówkowego szaleństwa, już na horyzoncie pojawiają się kolejne uroczystości, które mocno obciążają portfele rodziców. W maju, następna grupa 10-latków przystąpi do pierwszej komunii świętej, po której zaplanowane są huczne rodzinne przyjęcia. Jednakże, zamiast radości, te wydarzenia od pewnego czasu wywołują raczej lęk u ich fundatorów. Opiekunowie komunijnych dzieci z roku na rok wydają na ceremonię coraz większe sumy pieniędzy.

Pani Anna, rozmawiając z "Gazetą Pomorską", opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z przygotowaniami do pierwszej komunii córki. Mimo że uroczystość zaplanowana jest na 19 maja, przygotowania trwają już od pewnego czasu. Zarówno dzieci, jak i rodzice, zaangażowani są w te przygotowania, jednakże ci drudzy doświadczają wiele zmartwień.

Pani Anna podzieliła się szczegółami kosztów związanych z przygotowaniami do komunii córki. Zakup używanej alby, który kosztował 100 zł, w porównaniu z ceną nowej alby za 220 zł, to tylko jeden z wydatków. Do tego dochodzą koszty świecy, różańca (75 zł), Pisma Świętego, książeczki do nabożeństwa oraz pamiątki kościelnej (70 zł). Niezbędne odświętne obuwie dla córki to około 120 zł, a wianek na jej głowę kosztuje kilkadziesiąt złotych. Suma tych wydatków jest ogromna, ale nawet to nie równa się z kosztami związanymi z wyprawieniem przyjęcia.

"Pani Anna kontynuuje opowieść, mówiąc o planowanym przyjęciu komunijnym. Około 35 gości pojawi się na przyjęciu. Planowany jest dwudaniowy obiad, ciasto z kawą oraz przekąski na ciepło i zimno, czyli kolacja. Koszt jednej osoby to 220 zł, a 500 zł zaliczki zostało już wpłacone w październiku. W cenę wliczone są napoje, jednak tort zostanie kupiony osobno."

Zauważalne jest, że koszty związane z organizacją przyjęć komunijnych znacznie wzrosły w ostatnich latach. "Gazeta Pomorska" zwraca uwagę, że jeszcze dekadę temu za wynajęcie sali na przyjęcie płaciło się znacznie mniej. Dziś jednak talerzyk w wynajętym lokalu kosztuje przynajmniej 200 zł. To zrozumiałe, że rodzice są zaniepokojeni rosnącymi kosztami.

QUIZ PRL. Zakupy i handel w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Aby w 1976 roku kupić cukier należało posiadać:
QUIZ PRL. Zakupy i handel w PRL
Pieniądze to nie wszystko - Jacek Janiszewski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze