Donald Tusk

i

Autor: PAP/Leszek Szymański

KPO

KPO dla Polski odblokowane! Ursula von der Leyen potwierdziła

2024-02-23 13:43

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że w przyszłym tygodniu zostaną odblokowane środki dla Polski z funduszy europejskiej. To oznacza, że trwająca od maja 2021 roku historia walki o odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy w końcu znalazła swój finał. Chodzi o kwotę wysokości 137 mld euro.

Ursula von der Leyen potwierdza. Środki unijne dla Polski odblokowane

- Cieszę się z planu działania, które zaprezentował polski rząd krajom członkowskich w tym roku. [...] Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski. Pochodzą z Funduszu Odbudowy i funduszu spójności. Zostanie to zagwarantowane poprzez urząd Prokuratora Europejskiego. Jest to wspaniała wiadomość dla Europy i Polski - mówiła Ursula von der Leyen na konferencji prasowej podczas wizyty w Warszawie.

Odblokowane zostaną nie tylko 60 mld euro z KPO, ale również środki z polityki spójności (76 mld euro)

Donald Tusk powiedział na konferencji prasowej, że w przeliczeniu na złotego to 600 mld zł i jest to "góra pieniędzy", która ma zostać "dobrze wykorzystana". 

Polska czekała na środki niespełna trzy lata

Polska złożyła plan KPO w Brukseli w maju 2021 roku. Na akceptację trzeba było czekać rok, ale Ursula von der Leyen wymagała od rządu spełniania "kamieni milowych", wśród których były zmiany w sądownictwie, które było przedmiotem sporu między PiS i PO. Dlatego też ówcześnie znajdujący się w opozycji Donald Tusk obiecywał, że po wygraniu wyborów odblokuje środki dla Polski.

W połowie grudnia 2023 roku Polsce udało się otrzymać 5 mld euro zaliczki z KPO. Teraz ma zostać ogłoszona decyzja o odblokowania reszty należnych Polsce środków.

QUIZ PRL. Superbohaterowie popkultury PRL

Pytanie 1 z 10
Rockowy zespół Kryzys w utworze "Telewizja" porównał kapitana Klossa do:
QUIZ Superbohaterowie PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze