gaz

i

Autor: Marcin Smulczyński/SUPER EXPRESS W poniedziałek gaz w Europie drożeje

Kraje G7 nie chcą płacić rublami za gaz. Rosja zakręci kurek?

2022-03-28 20:57

Wszystkie kraje G7 odrzuciły żądanie Władimira Putina domagającego się płatności za paliwo w rublach. - Próba Putina, aby nas podzielić, jest oczywista - stwierdził niemiecki minister gospodarki Robert Habeck po wirtualnym spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z krajów G7.

Władimir Putin ogłosił w zeszłym tygodniu, że dostawy gazu do "nieprzyjaznych Rosji państw" będą rozliczane tylko w rublach. Miałoby to pomóc rosyjskiej walucie, której wartość spadła znacznie od czasu wprowadzenia sankcji gospodarczych. Do tej pory dostawy gazu Niemcy opłacały m.in. w euro - opisuje "Bild". Do żądania Putina odnieśli się członkowie grupy państw G7, do której należą Niemcy, Francja, Włochy, Japonia, Kanada, USA i Wielka Brytania. Jak dodał niemiecki minister Robert Habeck, w tej rundzie rozmów wzięli też udział przedstawiciele krajów UE.

- Nie damy się podzielić, a odpowiedź krajów G7 jest jasna: będziemy przestrzegać umów. Żądanie zapłaty w rublach jest jednostronnym i wyraźnym naruszeniem już istniejących umów - powiedział Habeck.

- Zawarte umowy są obowiązujące, a podmioty, których dotyczą, muszą przestrzegać umów. Oznacza to, że płatność w rublach jest niedopuszczalna – dodał.

Habeck dodał, że bierze pod uwagę opcję, iż "Putin mógłby zakręcić kurek z gazem". - Jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze - podkreślił minister. Dodał, że żądanie szefa Kremla pokazuje, że "został on przyparty do muru".

Po decyzji podjętej przez ministrów G7, rosyjski deputowany Iwan Abramow miał zagrozić wstrzymaniem dostaw gazu, o czym poinformowała rosyjska państwowa agencja informacyjna Ria. Abramow jest członkiem Komitetu Ekonomicznego – wyjaśnia "Bild".

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes
Sonda
Czy bojkot firm, które nie wycofały się z Rosji ma sens?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze