student

i

Autor: Pixabay

Pomoc dla studentów

Kredyt studencki 2022/2023. Dla kogo? Czy warto z niego skorzystać?

2022-09-25 14:03

Studenci polskich uczelni mogą korzystać z preferencyjnych kredytów. Są one nisko oprocentowane, a najlepsi absolwenci mogą liczyć na częściowe umorzenie pożyczonej kwoty. O pomoc można starać się o pomoc przez cały rok. Studenci i doktoranci o kredyt mogą starać się bez wychodzenia z domu, jeśli wybrany bank udostępnił możliwość składania wniosku online.

Kredyt studencki – dla kogo?

O kredyt studencki może ubiegać się każdy student, który nie ukończył jeszcze 30. roku życia, a także doktoranci do 35 lat. Trzeba jednak spełniać istotny warunek w celu ubiegania się o pożyczkę. Dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 3 tys. zł. Kredyt jest przyznawany na preferencyjnych warunkach i dostępny przez cały rok. Można się o niego ubiegać niezależnie od innych otrzymywanych świadczeń stypendialnych. Procedura składania wniosku jest jednorazowa, a student będzie otrzymywać kredyt przez cały okres studiów.

Gdzie złożyć wniosek o kredyt studencki?

Aktualnie wniosek można składać w następujących instytucjach:

* PKO Bank Polski S.A.,

* Bank PEKAO S.A.,

* Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),

 * SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

TAŃCZĄCE Z PROMOCJAMI 23.09

Kredyt studencki – ile można dostać?

Kredyt może być w całości poręczony przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a więc student nie musi martwić się o to, czy dochody rodziców pozwolą na odpowiednie zabezpieczenie spłaty. Na decyzję czeka się do 30 dni, a student sam decyduje w jakiej wysokości środki chce otrzymywać z banku w czasie studiowania. Można wybrać kwotę od 400 zł do 1 000 zł miesięcznie. W trakcie pobierania kredytu student może dokonać zmiany wysokości otrzymywanych środków, dostosowując je do aktualnych potrzeb.

Zobacz też: Powrócą studia zdalne? Uczelnie wyższe boją się podwyżek cen energii. Oceniono ryzyko

Kredyt studencki – kiedy trzeba go spłacić?

Rozpoczęcie spłaty następuje dopiero dwa lata od ukończenia studiów. Jest to czas na podjęcie pracy po studiach i ustabilizowanie sytuacji finansowej. Spłata kredytu odbywa się na bardzo korzystnych warunkach finansowych – odsetki wynoszą jedynie połowę stopy redyskontowej weksli NBP, a okres spłaty rozkłada się na okres dwukrotności pobierania kredytu, a więc miesięcznie absolwent spłaca połowę tego co otrzymywał miesięcznie na studiach! Przykładowo student pobierający miesięcznie 800 zł, dwa lata po zakończeniu studiów będzie spłacał około 400 zł miesięcznie. Jeżeli student pobierał środki przez 40 miesięcy, spłaca przez 80 miesięcy w równych ratach miesięcznych.

Czy jest możliwość umorzenia kredytu studenckiego?

W przypadku trudności ze spłatą kredytu przewidziane są narzędzia odraczające spłatę lub zmniejszające wysokość miesięcznej raty. Kredyt może zostać umorzony w przypadku, gdy student znalazł się bardzo trudnej sytuacji życiowej bądź ukończył studia z wyróżniającym wynikiem. Bank Gospodarstwa Krajowego umarza 50 proc. kwoty kredytu tym studentom, którzy ukończą naukę w grupie do 1 proc. najlepszych absolwentów, 35 proc. w grupie 1,01–5 proc. najlepszych absolwentów i 20 proc. – w grupie od 5,01 proc. do 10 proc. najlepszych studentów.

Sonda
Czy korzystasz z kredytów konsumenckich/pożyczek?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze