Franki szwajcarskie

i

Autor: Shutterstock

Kredyty frankowe pod lupą NIK. Zatrważające wyniki kontroli

2018-08-16 12:07

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę wieloletnie kredyty frankowe zaciągane na mieszkania. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości, że kredyty te od początku były niekorzystne dla konsumentów. Aby zminimalizować ryzyko powtórki sytuacji, NIK proponuje wprowadzenie kar dla zarządzających instytucjami finansowymi.

Kredyty frankowe pod lupą NIK. Wyniki kontroli nie pozostawiają złudzeń. Konsumenci generalnie nie znają się na kredytach i ślepo wierzyli osobom wciskającym im frankowe zobowiązania. Okazuje się, że instytucje, które mają stać na straży praw konsumentów nie sprawdziły się w tej sytuacji i w porę nie ostrzegały ich przed ryzykiem wynikającym z korzystania z frankowej oferty banków.

Jak czytamy w komunikacie NIK, Izba oceniła negatywnie skuteczność systemu ochrony konsumentów wobec problemu kredytów objętych ryzykiem walutowym w latach, na które przypadła zasadnicza aktywność banków w udzielaniu tych kredytów, tj. 2005-2013. Skontrolowane podmioty administracji publicznej nie zapewniły właściwego egzekwowania praw kredytobiorców oraz zbyt późno lub w nieodpowiednim stopniu przeciwdziałały zagrożeniom, wynikającym z charakteru tych kredytów oraz z nieuczciwych praktyk banków. Słabość systemu ochrony konsumentów była jednym z czynników, który umożliwił wzrost wolumenu kredytów do skali, przy której obecnie wyeliminowanie ryzyk z nimi związanych wiązałoby się z poniesieniem znaczących kosztów przez banki lub zadłużonych obywateli.

W takiej sytuacji NIK ma pewne rozwiązania. Jedną z kluczowych propozycji Izby, jest propozycja wprowadzenia osobistej odpowiedzialności zarządzających instytucjami finansowymi za naruszenie przepisów z zakresu ochrony konsumentów. Oprócz tego NIK proponuje:

  • doprecyzowanie zadań i uprawnień Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie ochrony uczestników rynku finansowego bądź taka redefinicja celów, by mogły być one skutecznie realizowane przy obecnych uprawnieniach,
  • ukształtowanie zasad postępowania cywilnego i mechanizmów ułatwiających konsumentom dochodzenie roszczeń,
  • wprowadzenie usprawnień w dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym,
  • wprowadzenie usprawnień i udogodnień dla konsumentów w postępowaniu upadłościowym.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze