Kryzys finansowy w Rosji? Putin przestał wypłacać emerytury Estończykom
Do poważnego napięcia dyplomatycznego doszło między Estonią a Rosją. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Tallinie wezwało rosyjskiego chargé d'affaires, by wręczyć mu notę z żądaniem wyjaśnień. Powodem jest całkowity brak wypłat emerytur dla uprawnionych mieszkańców Estonii, które powinny być realizowane zgodnie z międzynarodową umową.
Według oficjalnego komunikatu estońskiego MSZ, od początku roku do kwietnia rosyjski organ emerytalny nie dokonał żadnych wypłat na rzecz Estonii. W efekcie prawie 4 tysiące osób mieszkających w tym kraju i pobierających emerytury z Rosji zostało pozostawionych bez należnych im świadczeń. Władimir Putin najwyraźniej ignoruje międzynarodowe zobowiązania wobec seniorów. Czy to celowe działanie Kremla?
Od 15 euro wzwyż - emerytury zawieszone
Estońskie władze podkreślają, że Rosja nie wypełniła swoich zobowiązań wynikających z umowy o współpracy w zakresie ubezpieczeń emerytalnych. To poważne naruszenie międzynarodowych zobowiązań, które bezpośrednio uderza w tysiące emerytów.
Wysokość emerytur otrzymywanych z Rosji jest zróżnicowana - od niespełna 15 euro do nawet 2800 euro miesięcznie. Dla wielu osób te pieniądze stanowią istotne źródło utrzymania.
MSZ Estonii poinformowało, że rosyjscy emeryci mieszkający w tym kraju, których dotknęły opóźnienia w wypłatach, mogą w razie potrzeby ubiegać się o zasiłek od władz lokalnych. To jednak rozwiązanie tymczasowe, które nie zastąpi regularnych wypłat emerytalnych.
Rosyjska mniejszość w tarapatach
Sprawa ma wymiar nie tylko finansowy, ale i społeczny. W Estonii, zamieszkałej przez ponad 1,3 mln mieszkańców, rosyjska mniejszość stanowi około 25 procent społeczeństwa. Wiele osób z tej grupy pobiera emerytury z Rosji za lata przepracowane jeszcze w czasach Związku Radzieckiego.
Eksperci spekulują, czy wstrzymanie wypłat to element szerszej strategii Kremla wobec krajów bałtyckich, czy też oznaka pogarszającej się sytuacji finansowej Rosji. Niezależnie od przyczyn, tysiące emerytów znalazło się w trudnej sytuacji.
Co dalej z wypłatami?
Na razie strona rosyjska nie przedstawiła oficjalnych wyjaśnień w tej sprawie. Estonia zapowiada jednak, że będzie domagać się respektowania międzynarodowych umów i wznowienia wypłat dla uprawnionych emerytów.
Sprawa ta może dodatkowo skomplikować i tak już napięte stosunki między Tallinem a Moskwą, które od lat pozostają chłodne.
