Piotr Muller wziął ślub

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

Świadczenia socjalne

Kryterium dochodowe dla 800 plus? Polacy zdecydowali, rzecznik rządu komentuje

2023-05-26 11:16

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że nie ma w planach wprowadzenia kryterium dochodowego przy 500plus podniesionym do 800 zł. "Propozycji skierowanej do konsultacji społecznych takiego zapisu nie będzie; chodzi po prostu o podwyższenie kwoty świadczenia" - podkreślił. Czy podwyższone świadczenie powinno trafiać do określonej grupy odbiorców? Zdania są podzielone.

800 plus a kryterium dochodowe. Rzecznik rządu rozwiewa wątpliwości

Müller został w poniedziałek zapytany na konferencji prasowej przez PAP, czy w przypadku propozycji podniesienia świadczenia 500 plus do kwoty 800 zł rozważane jest wprowadzenie kryterium dochodowego, tak by osoby zarabiające np. ponad 20 tys. miesięcznie nie pobierały świadczenia.

"W tej propozycji, która będzie przedłożona do konsultacji społecznych takiej propozycji nie będzie - krótko mówiąc, jest zachowanie obecnej formy i po prostu podwyższenie kwoty, która w tej chwili obowiązuje" - odparł rzecznik rządu.

Czy posłowie powinni pobierać 500 plus? Poseł Lewicy mówi stanowcze "NIE"

Lider klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski w poniedziałek w rozmowie z Radiem Plus ocenił, że ludzie zarabiający odpowiednio dużo nie powinni dostawać 500 plus. "Ja czuję, że jak ludzie zarabiają duże kwoty, sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych - powyżej 20 tysięcy złotych (miesięcznie) nie powinno być 500 plus, to jest moja ocena. Mówimy o gospodarstwie domowym, czyli jeżeli po 10 tysięcy złotych zarabiają rodzice, to ja osobiście uważam, że to jest już dużo pieniędzy" - stwierdził Gawkowski.

Dopytywany, czy takie ograniczenie powinno obowiązywać także przy większej liczbie dzieci w rodzinie, Gawkowski powiedział, że to temat do dyskusji. Polityka pytano, jak w tym kontekście ocenia swoją sytuację finansową i czy jego rodzina powinna dostawać 500 plus. "Tak, czuję, że na pewno jestem powyżej klasy średniej" – odpowiedział. "Jakbym miał powiedzieć, czy poseł powinien dostawać 500+, to czuję, że nie" – dodał. Podkreślił też, że nie jest tak, że cała Lewica ma takie zdanie jak on w kwestii kryterium dochodowego do tego świadczenia, ale jego zdaniem jest to kwestia do dyskusji.

800 plus nie powinno być dla wszystkich? Pomoc dla tych, którzy potrzebują pomocy

Podobnego zdania są prof. Andrzej Zybertowicz i Szymon Hołownia. Jak przytacza portal next.gazeta.pl, profesor Zybertowicz podkreślił, że jego zdaniem "osoby zamożne nie powinny otrzymywać takiego dodatku, ponieważ waloryzacja należy się osobom, które wykazują minimalną przedsiębiorczość". Szymon Hołownia wskazał, że "państwo powinno pomagać tym, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy".

Sonda
Czy 800 plus oraz darmowe leki i przejazdy autostradą sprawią, że PiS wygra wybory?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze